Úspory.cz >> Půjčky >> Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?
Aktuality

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20.11.2017 Půjčky Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Zákon začal platit 1. prosince 2016 a až do 31. listopadu 2018 běží dvouleté přechodné období. Všichni poskytovatelé úvěrŮ, kteří včas podali žádost o poskytnutí certifikátu, musí během tohoto období splnit všechny podmínky - důvěryhodnost, pojištění odpovědnosti zprostředkovatele, finanční kapitál a odborná způsobilost.

Odbornou způsobilost musí prokázat desítky zprostředkovatelů a poradců

Odborné zkoušky jsou povinné pro všechny poskytovatele, zprostředkovatele, prodejce a distributory úvěrových produktů a finanční poradce. Cílem složení zkoušky odborné způsobilosti je prokázání všeobecných a odborných znalostí a dovedností, které jsou nezbytné pro poskytování či zprostředkování různých úvěrových produktů.

 

Všechny osoby, na které se tato povinnost vztahuje, se mohou rovnou přihlásit na odbornou zkoušku nebo absolvovat přípravný kurz. Přípravné kurzy lze zpravidla absolvovat on-line a zájemce se seznámí se všemi oblastmi, na které se zkouška vztahuje. Získané znalosti si může ověřit ve cvičných testech. Vedle online přípravných kurzů se konají také přípravné semináře, kde zkušení lektoři se zájemci proberou všechna klíčová témata.

 

Seznam témat, která zkouška z odborné způsobilosti zahrnuje:

  • Legislativní rámec

  • Dohled nad trhem spotřebitelských úvěrů

  • Právní aspekty – vymáhání, exekuce, soudní výkon rozhodnutí

  • Doplňkové služby – pojištění

  • Finanční matematika

  • a další

Potřebujete půjčku a nevíte u koho si půjčit?
Využijte našeho porovnávače a porovnejte půjčky ověřených poskytovatelů.

Přehledné srovnání půjček

Jak vypadá závěrečná certifikační zkouška?

Odborná zkouška je písemná a má dvě části - teoretickou a praktickou. Na základě odbornosti si zájemce vybírá jednu ze 3 skupin odbornosti, přičemž zájemce má možnost najednou složit všechny tři v rámci jedné souhrnné zkoušky.

 

1. Souhrnná zkouška pro všechny skupiny úvěrů

Teoretická část obsahuje 92 otázek a praktická 3 případové studie s 5 otázkami. Zájemce musí získat nejméně 109 bodů z celkových 145. Zkouška trvá cca 3 hodiny.

 

2. Poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru jiného než na bydlení

Teoretická část obsahuje 32 otázek a 2 případové studie s 5 otázkami. Trvá 2 hodiny, přičemž zájemce musí obdržet nejméně 72 bodů ze 95.

 

3. Poskytování nebo zprostředkování vázaného spotřebitelského úvěru

Tato zkouška je určená pro zprostředkovatele, prodejce a distributory úvěrů vázaných na koupi zboží nebo poskytnutí služby. Teoretická část obsahuje 32 otázek a 2 případové studie s 5 otázkami. Trvá 1,5 hodiny, přičemž zájemce musí obdržet nejméně 45 bodů ze 60.

 

4. Poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru na bydlení

Teoretická část obsahuje 60 otázek a 2 případové studie s 5 otázkami. Trvá 2 hodiny a zájemce musí získat alespoň 72 bodů z 95.

 

Štítky: nebankovní půjčky | půjčky | půjčky online |

Hodnocení článku:

Podobné články

Banky mění strategii: Čekají nás levnější půjčky?

08.05.2019

Klienti českých bank se mají na co těšit. Alespoň podle posledních prognóz. Banky upravují strategii, zlevňují úrokové sazby u půjček a zároveň nabízí vyšší úroky u spořicích účtů. Blýská se na lepší časy nebo jde o krátkodobou taktiku, jak přilákat nové zákazníky?

Celá aktualita

Drahé půjčky v Česku

18.04.2019

Zadluženost českých domácností stále stoupá. Může za to jednak příznivá ekonomická situace, která tlačí úrokové sazby stále níž, a jednak i konkurence napříč poskytovateli úvěrů. Aby nepřišli o výhodný byznys, půjčují i méně bonitním klientům. V poslední době napomáhá dostupnosti půjček i technologický rozvoj – můžete si žádost vyplnit v klidu z domova, třeba u šálku dobré kávy.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

04.04.2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita

Politici navrhují zastropovat maximální výši úrokových sazeb u spotřebitelských půjček

03.04.2019

Podle politiků KSČM a SPD je to způsob, jak přistřihnout křidélka úvěrovým firmám těžících z nemorálně vysokých úroků. Negativním důsledkem stanovení maximální výše úroku u půjček však může být vymýcení populárních krátkodobých úvěrů, tzv. mikropůjček. Finanční specialisté poukazují na to, že jde o protispotřebitelský krok.

Celá aktualita

Bez banky či do banky? Nespalte se při poptávce po půjčce

22.02.2019

Podezřele nízké úroky, složité smluvní podmínky a nenápadné poznámky pod čarou. To jsou varovné signály, které by neměl žadatel o nebankovní úvěr přehlížet. Naopak musíte zbystřit okamžitě, kdy uvidíte cokoliv podezřelého. Jinak vás jeden podpis může vyjít opravdu pěkně draho.

Celá aktualita

Moc, nebo málo? Zvolte správnou výši půjčky

08.02.2019

Poohlížíte se po půjčce? Nejspíš jste si už spočítali, kolik si potřebujete půjčit, ale také kolik celkem zaplatíte. A tak se nabízí úvaha, že čím nižší půjčka bude, tím lépe. Jenže co když přijdou nečekané výdaje a původní částka vám nakonec nebude stačit?

Celá aktualita

Šťastné a veselé - zájem o vánoční půjčky je vyšší až o 20 %

28.12.2018

Už od začátku listopadu nás všudypřítomná vánoční výzdoba upozorňuje na blížící se Vánoce. Sice se jím říká svátky klidu a míru, pro spousty lidí jsou to spíše dny plné stresu. V touze obdarovat své blízké úžasnými dárky, se lidé rok co rok neúměrně zadlužují. Prvotní nadšení z dárků však ochladne s první splátkou.

Celá aktualita

Není půjčka jako půjčka. Podrobně jsme porovnali nejoblíbenější půjčky na Úspory.cz

28.11.2018

S půjčkami všech typů se poslední dobou přímo roztrhnul pytel. Čert se v nich možná nevyzná, ale vy odteď už ano. Víte, která je výhodná?

Celá aktualita
Všechny aktuality
COVID-19