Úspory.cz >> Půjčky >> Při výběru půjčky před výplatou není RPSN nejvhodnější kritérium
Aktuality

Při výběru půjčky před výplatou není RPSN nejvhodnější kritérium

26.10.2018 Půjčky RPSN stále zůstává důležitou hodnotou, ale pouze u půjček s delší dobou splatnosti, než činí jeden rok. To však není případ krátkodobých půjček, u nichž se doba splatnosti pohybuje v řádech několika dní až týdnů. Mnohem průkaznější je například rozdíl mezi půjčenou a splacenou částkou.

Půjčky před výplatou, malé půjčky, rychlé půjčky, mikropůjčky či krátkodobé půjčky bývají často kritizovány jako nevýhodné. To ale není úplně pravda. Pokud při výběru půjčky před výplatou dodržíte zásady bezpečného půjčování a vyberete si výhodnou půjčku, neexistuje hned důvod panikařit. Každý se přece může dostat do situace, z níž jej vytáhne rychlá finanční pomoc. Při výběr krátkodobé půjčky bychom však měli sledovat jiná kritéria než při porovnávání běžných spotřebitelských půjček.

Půjčky před výplatou - opatrnosti není nikdy dost

Na druhou stranu nelze opomíjet fakt, že valná většina mikropůjček je poskytována za nevýhodných podmínek. Poplatky za poskytnutí půjčky bývají neúměrně vysoké, stejně tak sankční poplatky za pozdní splátky. I přesto, že se jedná o půjčky ve výši pár tisíc korun, je důležitý zodpovědný přístup. I zdánlivě malá půjčka, nejsme-li při výběru dostatečně opatrní, vás může přivést do značných finančních problémů.

Velký přehled půjček před výplatou.
Porovnejte a vyberte tu pravou půjčku pro vás.

Přehledné srovnání půjček

Půjčky před výplatou většinou poskytují nebankovní společnosti. Díky novém zákonu o sptořebitelském úvěru se trh s nebankovními půjčkami značně pročistil a situace už není natolik tristní jako před dvěma lety. To však neznamená, že zůstavivší poskytovatelé nebankovních půjček mají ryzí charitativní smýšlení. Důležité je proto znát kritéria, která vám pomohou vybrat výhodnou nebankovní půjčku.

RPSN a půjčky před výplatou - v čem je háček

RPSN je hodnota, která udává roční procentní podíl z celkové výše úvěru. Do výpočtu jsou přitom zahrnuty veškeré náklady související s půjčkou. Jenomže krátkodobé půjčky mívají dobu splatnosti okolo jednoho měsíce a za jejich poskytnutí se neplatí úrok, nýbrž jednorázový poplatek. Ten se hodně různí. Za poskytnutí půjčky ve výši 1 000 korun můžete zaplatit 30 Kč i mnohem více.

 

Pro lepší představivost si uvedeme jednoduchý příklad ze života. Své kamarádce v nouzi půjčíte 1 000 Kč. Ta vám je vrátí ihned po výplatě a na znamení vděku vám přihodí navíc 50 Kč. Přece jen se taková ochota a hlavně důvěra nevidí často. Pokud bychom tuto částku přepočítali na RPSN, šlo by ale o 1340 %. Takto se zdá půjčka nevýhodná, my ale víme, že ve skutečnosti to tak děsivé není.

 

Průkaznější než RPSN jsou ostatní kritéria, podle kterých si velmi snadno dokážete říci, zda je půjčka před výplatou férová či nikoliv.

 
  • výše poplatku - čím nižší poplatek, tím lépe

  • rozdíl mezi půjčenou částkou a částkou, kterou nakonec zaplatíte

  • doba splatnosti

  • rychlost vyřízení půjčky

  • podmínky prodloužení splatnosti - jak vysoký poplatek zaplatíte

Důvěřuj, ale prověřuj

Toto pravidla platí u půjček dvojnásob. Půjčky jsou velmi ošemetnou záležitostí, mohou vám pomoci, ale i hodně poškodit. Kromě podmínek u vybrané půjčky si proto vždy důkladně prověřte společnost, u níž jste si půjčku vybrali. Najděte si dostupné informace, přečtěte si recenze. Špatně vybraná půjčka už dostala hodně lidí od velkých finančních potíží.

 

Štítky: porovnání půjček | půjčky | půjčky před výplatou |

Hodnocení článku:

Podobné články

Banky mění strategii: Čekají nás levnější půjčky?

08.05.2019

Klienti českých bank se mají na co těšit. Alespoň podle posledních prognóz. Banky upravují strategii, zlevňují úrokové sazby u půjček a zároveň nabízí vyšší úroky u spořicích účtů. Blýská se na lepší časy nebo jde o krátkodobou taktiku, jak přilákat nové zákazníky?

Celá aktualita

Drahé půjčky v Česku

18.04.2019

Zadluženost českých domácností stále stoupá. Může za to jednak příznivá ekonomická situace, která tlačí úrokové sazby stále níž, a jednak i konkurence napříč poskytovateli úvěrů. Aby nepřišli o výhodný byznys, půjčují i méně bonitním klientům. V poslední době napomáhá dostupnosti půjček i technologický rozvoj – můžete si žádost vyplnit v klidu z domova, třeba u šálku dobré kávy.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

04.04.2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita

Politici navrhují zastropovat maximální výši úrokových sazeb u spotřebitelských půjček

03.04.2019

Podle politiků KSČM a SPD je to způsob, jak přistřihnout křidélka úvěrovým firmám těžících z nemorálně vysokých úroků. Negativním důsledkem stanovení maximální výše úroku u půjček však může být vymýcení populárních krátkodobých úvěrů, tzv. mikropůjček. Finanční specialisté poukazují na to, že jde o protispotřebitelský krok.

Celá aktualita

Bez banky či do banky? Nespalte se při poptávce po půjčce

22.02.2019

Podezřele nízké úroky, složité smluvní podmínky a nenápadné poznámky pod čarou. To jsou varovné signály, které by neměl žadatel o nebankovní úvěr přehlížet. Naopak musíte zbystřit okamžitě, kdy uvidíte cokoliv podezřelého. Jinak vás jeden podpis může vyjít opravdu pěkně draho.

Celá aktualita

Moc, nebo málo? Zvolte správnou výši půjčky

08.02.2019

Poohlížíte se po půjčce? Nejspíš jste si už spočítali, kolik si potřebujete půjčit, ale také kolik celkem zaplatíte. A tak se nabízí úvaha, že čím nižší půjčka bude, tím lépe. Jenže co když přijdou nečekané výdaje a původní částka vám nakonec nebude stačit?

Celá aktualita

Šťastné a veselé - zájem o vánoční půjčky je vyšší až o 20 %

28.12.2018

Už od začátku listopadu nás všudypřítomná vánoční výzdoba upozorňuje na blížící se Vánoce. Sice se jím říká svátky klidu a míru, pro spousty lidí jsou to spíše dny plné stresu. V touze obdarovat své blízké úžasnými dárky, se lidé rok co rok neúměrně zadlužují. Prvotní nadšení z dárků však ochladne s první splátkou.

Celá aktualita

Není půjčka jako půjčka. Podrobně jsme porovnali nejoblíbenější půjčky na Úspory.cz

28.11.2018

S půjčkami všech typů se poslední dobou přímo roztrhnul pytel. Čert se v nich možná nevyzná, ale vy odteď už ano. Víte, která je výhodná?

Celá aktualita
Všechny aktuality
COVID-19