Úspory.cz >> Půjčky >> Půjčka v exekuci představuje riziko: Proč nejde o dobrý nápad?
ve spolupraci s

Otevíráme pro Vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce Vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Půjčka v exekuci představuje riziko: Proč nejde o dobrý nápad?

20.12.2021 Půjčky Nejjednodušší je možným finančním potížím předcházet zodpovědným hospodařením s vlastními financemi. A pokud se už do obtížné finanční situace dostanete, je důležité vybrat správné řešení. Další půjčka problémy akorát ještě více prohloubí.

Dluhy je vždy lepší řešit dříve, než se na stůl k exekutorovi vůbec dostanou. Nepomáhá “hra na mrtvého brouka”, ani vás nespasí další půjčky. Byla-li na vás vyhlášena exekuce, cesta z dluhu rozhodně nevede skrz nové zadlužení. Osvědčila se pouze komunikace a spolupráce s věřiteli a exekutory.

Nepomůže nová půjčka, ani hra na mrtvého brouka

Exekuce představuje krajní řešení. Věřitelé se k exekucím uchylují tehdy, pokud z dlužníků nemohou peníze vymoci dlouhou dobu po celé řadě upomínek, na které dlužník navíc často ani nereaguje. 

Dlužníci v exekuci se totiž nachází v situaci, v níž si sami neví rady. Nejčastější reakcí tak bývá ignorování platby splátek i následných upomínek místo toho, aby se s věřitelem snažili situaci vyřešit ku prospěchu obou. 

Někteří se z nekonečného kolotoče dluhů a exekucí snaží vymanit tak, že se dál zadlužují, a splátky splácí dalšími půjčkami. Vzhledem ke špatné reputaci nemají nejmenší šanci získat půjčku u solventní finanční instituce a nakonec končí v železném sevření lichvářů poskytující půjčky mimo zákon.

Půjčky na exekuce představují velké riziko

Dle zákona jsou všichni poskytovatelé půjčky, bankovní i nebankovní, prověřit žadatelovu schopnost splácet půjčku. V potaz by měli brát nejen jeho finanční situaci, ale i dosavadní  platební morálku, kterou snadno ověří v některém z registru dlužníků. 

Na trhu s půjčkami lze stále narazit na nabídky typu “půjčky ihned”, “půjčky na ruku”, půjčky bez registru” nebo “půjčky na exekuce”. V mnoha případech se jedná o marketingový tah, jak přitáhnout zákazníky. Ve skutečnosti to není tak snadné a zadlužený zájemce takovou půjčku nezíská.

V horším případě jde o půjčky nabízené nelegálními poskytovateli, podvodníky a lichváři, jež cílí právě na osoby ve vážných finančních potížích. Půjčku jim poskytnou za podmínek, které nikdy nemohou dodržet. Vysoké úroky doplňují ještě vyšší smluvní pokuty, příliš krátká doba splatnosti, zastavení nemovitosti apod. Jeden lichvář vydá i za deset exekutorů.

U takových půjček úroky naskakují rychleji, než se řekne švec. Dlužník sotva splatí pokuty a úroky, ke splátce se nedostane. Může přijít o veškerý majetek, nemovitost a po zbytek života jej bude lichvář ždímat, co to jde. O splacení dluhu jim totiž jde až na posledním místě.

Velké riziko představují i směnky, které jsou od roku 2013 zakázány pod hrozbou finanční pokuty ve výši až 20 milionů korun. Půjčovat peníze na směnku se nesmí. Je to považováno za jednu z lichvářských praktik.

Jak předejít exekuci a zbavit se dluhů bez následků

Do problémů s penězi se může dostat každý a nemusí jít o pouze o důsledek lehkomyslného utrácení a zadlužování se. Život prostě není fér. Nejdůležitější je před dluhy nepřivírat oči a hrozící katastrofu úmyslně neignorovat.

Doporučuje se co nejdříve kontaktovat věřitele. Většina věřitelů nemá problém dlužníkům ve finanční krizi nabídnout více možností, jak vzniklou situaci řešit. Umožňují například odložení či snížení měsíčních splátek i prodloužení doby splatnosti. Jako další se nabízí konsolidace půjček, což znamená sloučení úvěrových produktů do jedné půjčky.

Každé takové řešení je lepší, než marné doufání, že na vás věřitel zapomene nebo vám dluh promine. Takové doufání totiž až příliš často končí nekompromisní exekucí.

Štítky: exekuce | půjčky | půjčky pro klienty s exekucí |

Hodnocení článku:

Podobné články

Kontokorent, kreditní karta a půjčka: Co je lepší a proč?

21.07.2022

Určit, který z těchto tří úvěrových produktů je nejlepší, rozhodně nebude jednoduché. A vlastně o to ani nejde. Cílem je stanovit, pro jaké situace jsou jednotlivé typy úvěrů vhodné. Správná otázka tedy zní: Kdy je výhodnější kontokorent, kreditní karta nebo spotřebitelská půjčka?

Celá aktualita

Inflační spirála ukrajuje z úspor a negativně ovlivní i minimální mzdu

20.06.2022

Inflace již několik měsíců po sobě roste. Nepříznivý vývoj působí děsivě obzvlášť ve spojení s prudkým zvyšováním cen. Zdražují pohonné hmoty, potraviny i další zboží a služby. Jak vysoká inflace ovlivňuje úspory a půjčky a na čem lze ušetřit?

Celá aktualita

4 osvědčené tipy, jak nenaletět a vybrat výhodnou půjčku

20.05.2022

Půjčka může být dobrým sluhou i zlým pánem. Nechcete-li zažít druhý případ, pečlivě vybírejte. Připravili jsme pro vás seznam užitečných tipů, na co dávat pozor a na jaká kritéria se při výběru půjčky soustředit nejvíce.

Celá aktualita

Osobní bankrot: K čemu slouží a kdo může podat návrh

25.03.2022

Lidé, kteří dlouhodobě nezvládají splácet dluhy, mohou od roku 2007 podat žádost o osobní bankrot. Jedná se o krajní možnost, jak se zbavit dluhů a přitom splatit pouze část. O co jde, kdo může o osobní bankrot požádat a jak probíhá?

Celá aktualita

Inflace - výhled na rok 2022

25.02.2022

Inflace 2021 měla rostoucí tendence a to nebývale rychlý. Rok 2022 nebude jiný. Podle České národní banky letos průměrná inflace dosáhne 8,5 %. Co to znamená? Ceny potravin, spotřebního zboží i pohonných hmot se budou dál zvyšovat a za vydělané peníze si toho lidé koupí čím dál tím méně.

Celá aktualita

Financování dlouhodobé péče o seniory aneb na co vše mají čeští senioři nárok

27.01.2022

Stáří je nevyhnutelné. Čím dříve na něj začnete myslet a podle toho jednat, tím lépe a důstojněji jej můžete prožít. Od věci však není na stáří myslet ve stáří a znát všechny možnosti. Poradíme, jak se na stáří připravit, a na co mají čeští občané v důchodovém věku nárok.

Celá aktualita

Nákupní šílenství a Černý pátek - opravdu ušetříte nebo jde jen o marketingový tah

23.11.2021

Každý rok vždy jeden pátek na přelomu listopadu a prosince po celém světě propukne nákupní šílenství. Tento den se jmenuje Black Friday, česky Černý pátek, a prodejci se předhání v nabízení závratných slev. Bohužel se spousta slev pouze jako slevy tváří, a pokud si zákazník nedá dobrý pozor, neušetří, ale prodělá.

Celá aktualita

Inflace: Co to je a jak nejlépe ochránit úspory před znehodnocením

20.09.2021

Dávat si stranou část výdělku a vytvářet si tak finanční rezervu nejen na horší časy, je rozhodně prospěšná činnost. Důležité je však i to, jak s úsporami nákladáte. Strkat je do polštáře totiž znamená vystavit své úspory riziku znehodnocení. Může za to právě inflace.

Celá aktualita
Všechny aktuality