\
Úspory.cz >> Půjčky >> Rizika půjčky ihned na účet bez doložení příjmů
Aktuality

Rizika půjčky ihned na účet bez doložení příjmů

11. 5. 2018 Půjčky Půjčit si, to není vůbec těžké. V dnešní době plné nabídek a reklam na půjčky, kdy banky i nebankovní společnosti bojují o své klienty, je totiž nutné vycházet klientům maximálně vstříc. Jinak hrozí, že nabídka moc nezaujme.

K tomuto trendu se hlásí zejména nebankovní úvěrové společnosti, které nabízejí spoustu půjček dostupných téměř každému. A přestože už více než rok se musejí řídit novým zákonem o spotřebitelském úvěru, který jim ukládá povinnost ověřit bonitu každého žadatele o půjčku, inzerují třeba půjčku bez doložení příjmů. Jak je to možné a jaká jsou rizika takové půjčky?

Marketing je silný nástroj

V marketingu je dovoleno téměř vše. Své produkty mohou firmy nazvat téměř jakkoliv. Proto i půjčka ihned na účet může mít přídomek „bez doložení příjmů“. Skutečnost u těchto půjček je ale taková, že každý žadatel dokládá své příjmy, a to výpisem z účtu. Jen není potřeba předložit potvrzení o příjmech vystavené zaměstnavatelem. Absence potvrzení od zaměstnavatele pak nebankovní společnosti využívají právě k označení tohoto druhu půjček jako „půjčky bez doložení příjmů“.

A vzhledem k tomu, že není potřeba ono potvrzení od zaměstnavatele, jsou půjčky cíleny zejména na lidi, co klasického zaměstnavatele nemají. Anebo zrovna nepracují (matky na rodičovské dovolené, lidé v dlouhodobé rekonvalescenci). Případně mají pouze dohody o provedení práce, jsou krátkodobě OSVČ, pobírají nějakou formu důchodu či sociální dávky.

Tito lidé by totiž u banky nebyli schopní prokázat dostatečnou bonitu. Pro účely malých půjček ale stačí výpis z účtu a prokázání, že na účet vždy nějaké peníze přijdou. A je zcela jedno, jaký je jejich zdroj anebo zda je tento příjem trvalejšího rázu. Doba splatnosti těchto půjček je totiž krátká a jde většinou o jednorázovou záležitost. Pojďme se podívat na podrobnosti.

Co vlastně jsou „půjčky ihned na účet bez doložení příjmů“?

Typicky jde o krátkodobou a malou půjčku před výplatou, v objemech od 100 korun do deseti tisíc. Krátkodobá půjčka znamená, že je jednak velmi rychle vyřízena, jednak se ale vyžaduje i její rychlé splacení. Většinou do 30 dní. V případě půjček ve výši okolo deseti tisíc korun bývá doba splatnosti nastavena až na 60 dní.

Splátka bývá u těchto půjček jednorázová, u desetitisícové hranice bývá možné ji rozdělit na dva termíny, v podstatě po každé „výplatě“ jedna splátku, dvakrát po sobě. Z tohoto důvodu rozhodně není potřeba zkoumat dlouhodobé příjmy žadatele.

Splatnost lze většinou i odložit, za příslušný poplatek, samozřejmě. A když se půjčku splatit přece jen nepodaří? Nastupují pak další kroky. Jejich realizace patří k těm největším rizikům půjček bez dokládání příjmů.

Na která rizika si dát největší pozor?

Samozřejmě, že na riziko neschopnosti splatit takovou půjčku. Někdy sice nabízejí nebankovní úvěrové společnosti akce na tento druh půjčky, kdy je zcela zdarma. Tedy co si půjčíte, to za měsíc zase vrátíte. A nestojí to ani korunu navíc. Ale jsou to jen výjimky, reklamní akce, které mají přesvědčit potenciální nové klienty, že tyhle služby jsou zajímavé a výhodné.

Pokud si ale vezmeme tuhle půjčku z klasické, tedy neakční nabídky, bývá její cena závratně vysoká. RPSN se točí v tisících procent. Pokud si například půjčíme 3.000 Kč na měsíc, zaplatíme něco přes 4.000 Kč. Poplatky a úroky tedy dělají neskutečný skok nahoru každým dnem.

A z toho plyne i ono největší riziko krátkodobých půjček. Totiž že to v následujícím měsíci s penězi neukočírujeme. A nezvládneme ani tuto malou půjčku splatit. Jenže díky nastavené RPSN pak naskakuje výše dluhu každým dnem. A ne málo. Takže se roztočí klasická dluhová spirála, ze které se dostává jen velmi těžko. I proto jsou v poradnách při finanční tísni nejčastějšími klienty právě lidé s krátkodobou půjčkou bez doložení příjmu.

Hodnocení článku:

Podobné články

Drahé půjčky v Česku

18. 4. 2019

Zadluženost českých domácností stále stoupá. Může za to jednak příznivá ekonomická situace, která tlačí úrokové sazby stále níž, a jednak i konkurence napříč poskytovateli úvěrů. Aby nepřišli o výhodný byznys, půjčují i méně bonitním klientům. V poslední době napomáhá dostupnosti půjček i technologický rozvoj – můžete si žádost vyplnit v klidu z domova, třeba u šálku dobré kávy.

Celá aktualita

Politici navrhují zastropovat maximální výši úrokových sazeb u spotřebitelských půjček

3. 4. 2019

Podle politiků KSČM a SPD je to způsob, jak přistřihnout křidélka úvěrovým firmám těžících z nemorálně vysokých úroků. Negativním důsledkem stanovení maximální výše úroku u půjček však může být vymýcení populárních krátkodobých úvěrů, tzv. mikropůjček. Finanční specialisté poukazují na to, že jde o protispotřebitelský krok.

Celá aktualita

Bez banky či do banky? Nespalte se při poptávce po půjčce

22. 2. 2019

Podezřele nízké úroky, složité smluvní podmínky a nenápadné poznámky pod čarou. To jsou varovné signály, které by neměl žadatel o nebankovní úvěr přehlížet. Naopak musíte zbystřit okamžitě, kdy uvidíte cokoliv podezřelého. Jinak vás jeden podpis může vyjít opravdu pěkně draho.

Celá aktualita

Moc, nebo málo? Zvolte správnou výši půjčky

8. 2. 2019

Poohlížíte se po půjčce? Nejspíš jste si už spočítali, kolik si potřebujete půjčit, ale také kolik celkem zaplatíte. A tak se nabízí úvaha, že čím nižší půjčka bude, tím lépe. Jenže co když přijdou nečekané výdaje a původní částka vám nakonec nebude stačit?

Celá aktualita

Šťastné a veselé - zájem o vánoční půjčky je vyšší až o 20 %

28. 12. 2018

Už od začátku listopadu nás všudypřítomná vánoční výzdoba upozorňuje na blížící se Vánoce. Sice se jím říká svátky klidu a míru, pro spousty lidí jsou to spíše dny plné stresu. V touze obdarovat své blízké úžasnými dárky, se lidé rok co rok neúměrně zadlužují. Prvotní nadšení z dárků však ochladne s první splátkou.

Celá aktualita

Není půjčka jako půjčka. Podrobně jsme porovnali nejoblíbenější půjčky na Úspory.cz

28. 11. 2018

S půjčkami všech typů se poslední dobou přímo roztrhnul pytel. Čert se v nich možná nevyzná, ale vy odteď už ano. Víte, která je výhodná?

Celá aktualita

Při výběru půjčky před výplatou není RPSN nejvhodnější kritérium

26. 10. 2018

RPSN stále zůstává důležitou hodnotou, ale pouze u půjček s delší dobou splatnosti, než činí jeden rok. To však není případ krátkodobých půjček, u nichž se doba splatnosti pohybuje v řádech několika dní až týdnů. Mnohem průkaznější je například rozdíl mezi půjčenou a splacenou částkou.

Celá aktualita

Pravidla hypoték se opět mění. Podle lidí k horšímu

19. 10. 2018

Od začátku října začala platit nová pravidla pro získání úvěru na bydlení - hypotéky. Šance na úspěšné jednání se opět snížily. Zejména lidé s nižšími příjmy a dluhy budou mít velký problém na hypotéku vůbec dosáhnout. Navíc rostou ceny nemovitostí a hypotéky začaly zdražovat.

Celá aktualita
Všechny aktuality