Úspory.cz >> Půjčky >> RSPN u půjček kleslo. I přesto zůstávají České půjčky drahé
Aktuality

RSPN u půjček kleslo. I přesto zůstávají České půjčky drahé

09.03.2015 Půjčky Půjčky v České republice jsou oproti nabídce v západoevropských zemích stále předražené. A to i přesto, že průměrná hodnota RPSN klesla v loňském roce na 16,2 procenta. RPSN u půjček ve vyspělých zemích se totiž pohybuje okolo 10 procent.

V roce 2014 poklesla průměrná hodnota RPSN (roční procentní sazba nákladů) ze 17,16 procenta na 16,2 procenta. Tento údaj vyplývá z testu spotřebitelských úvěrů, který každoročně organizuje portál Bankovnipoplatky.cz. Příčinou poklesu byla s největší pravděpodobností rostoucí konkurence. I přes tento pokles však české půjčky zůstávají oproti nabídce vyspělých evropských zemích drahé a to v průměru o 6 a více procent.

Co je RPSN a jak se počítá?

Hodnota RPSN je ukazatelem výhodnosti úvěru a pomáhá spotřebiteli určit, zda je úvěr levný či nikoliv. RPSN v podstatě udává procentuální rozdíl z dlužné částky za období jednoho roku, který spotřebitel zaplatí v souvislosti se všemi výdaji spojenými s půjčkou. Hodnotu RPSN musí poskytovatelé půjček uvádět povinně od 1. ledna 2002 u všech půjček nad 5 000 korun.

RPSN tedy zahrnuje veškeré náklady, kam patří například:

  • poplatky za poskytnutí půjčky

  • poplatky za vedení úvěrového účtu

  • poplatky za převody finančních prostředků

  • poplatky za mimořádnou splátku

  • poplatky za první navýšenou splátku

  • odkupní cena předmětu (např. u leasingu)

  • pojištění (např. pojištění pro případ neschopnosti splácet)

Výpočet RPSN není nijak snadný, proto si uveďme jako příklad jednoduchou půjčku ve výši 100 000 korun se splatností jeden rok a zcela bez poplatků, na jejímž konci dlužník zaplatí 110 000 korun. V tomto případě se RPSN vypočítá dle následujícího vzorce:

100~000 = \frac{110~000}{(1+r)}, což znamená r = \frac{110~000}{100~000} - 1 = 0{,}1 = 10~\%.

RSPN je v tomto případě tedy 10 procent. Stačí však rozdělit splátky do dvou a RSPN je již znatelně jiné. Vzorec se změní na:

100~000 = \frac{55~000}{ (1+r)^{0{,}5} } + \frac{55~000}{(1+r)}.

a výsledné RPSN vychází na 13,6 procenta, protože zachycuje také časový průběh půjčky. Většina lidí si hodnotu RSPN nedokáže sama spočítat a musí se spoléhat na poskytovatele půjčky, že uváděná čísla jsou správná.

Pro české spotřebitele je cena půjčky zásadní

Časy, kdy Češi nepřemýšleli nad výběrem půjčky, jsou naštěstí pryč. Půjčky si porovnává více než 31 procent Čechů, a toto číslo každým rokem narůstá. Pro Čechy je rozhodujícím faktorem cena půjčky, jak ukazují výsledky průzkumu agentury STEM/MARK. Finanční gramotnost českých občanů je také stále vyšší a Češi si půjčují uvážlivěji, než tomu bylo před pár lety. Důkazem je pokles objemu nesplácených úvěrů v roce 2014.

Realita je však odlišná v případech, kdy Češi potřebují půjčku urgentně. To pak často berou i značně nevýhodné půjčky, pokud je dostanou rychle a snadno. Důležitým pomocníkem při výběru půjčky jsou tzv. online srovnávače, které půjčky porovnávají z pohledu různých kritérií, včetně RPSN. Díky tomu snadno poznáte výhodnou půjčku.

 

Štítky: Levné půjčky | Online porovnávač půjček | Poskytnutí půjčky | pujčka | RPSN | Výpočet RPSN |

Hodnocení článku:

Podobné články

Banky mění strategii: Čekají nás levnější půjčky?

08.05.2019

Klienti českých bank se mají na co těšit. Alespoň podle posledních prognóz. Banky upravují strategii, zlevňují úrokové sazby u půjček a zároveň nabízí vyšší úroky u spořicích účtů. Blýská se na lepší časy nebo jde o krátkodobou taktiku, jak přilákat nové zákazníky?

Celá aktualita

Drahé půjčky v Česku

18.04.2019

Zadluženost českých domácností stále stoupá. Může za to jednak příznivá ekonomická situace, která tlačí úrokové sazby stále níž, a jednak i konkurence napříč poskytovateli úvěrů. Aby nepřišli o výhodný byznys, půjčují i méně bonitním klientům. V poslední době napomáhá dostupnosti půjček i technologický rozvoj – můžete si žádost vyplnit v klidu z domova, třeba u šálku dobré kávy.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

04.04.2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita

Politici navrhují zastropovat maximální výši úrokových sazeb u spotřebitelských půjček

03.04.2019

Podle politiků KSČM a SPD je to způsob, jak přistřihnout křidélka úvěrovým firmám těžících z nemorálně vysokých úroků. Negativním důsledkem stanovení maximální výše úroku u půjček však může být vymýcení populárních krátkodobých úvěrů, tzv. mikropůjček. Finanční specialisté poukazují na to, že jde o protispotřebitelský krok.

Celá aktualita

Bez banky či do banky? Nespalte se při poptávce po půjčce

22.02.2019

Podezřele nízké úroky, složité smluvní podmínky a nenápadné poznámky pod čarou. To jsou varovné signály, které by neměl žadatel o nebankovní úvěr přehlížet. Naopak musíte zbystřit okamžitě, kdy uvidíte cokoliv podezřelého. Jinak vás jeden podpis může vyjít opravdu pěkně draho.

Celá aktualita

Moc, nebo málo? Zvolte správnou výši půjčky

08.02.2019

Poohlížíte se po půjčce? Nejspíš jste si už spočítali, kolik si potřebujete půjčit, ale také kolik celkem zaplatíte. A tak se nabízí úvaha, že čím nižší půjčka bude, tím lépe. Jenže co když přijdou nečekané výdaje a původní částka vám nakonec nebude stačit?

Celá aktualita

Šťastné a veselé - zájem o vánoční půjčky je vyšší až o 20 %

28.12.2018

Už od začátku listopadu nás všudypřítomná vánoční výzdoba upozorňuje na blížící se Vánoce. Sice se jím říká svátky klidu a míru, pro spousty lidí jsou to spíše dny plné stresu. V touze obdarovat své blízké úžasnými dárky, se lidé rok co rok neúměrně zadlužují. Prvotní nadšení z dárků však ochladne s první splátkou.

Celá aktualita

Není půjčka jako půjčka. Podrobně jsme porovnali nejoblíbenější půjčky na Úspory.cz

28.11.2018

S půjčkami všech typů se poslední dobou přímo roztrhnul pytel. Čert se v nich možná nevyzná, ale vy odteď už ano. Víte, která je výhodná?

Celá aktualita
Všechny aktuality