Úspory.cz >> Půjčky >> Šťastné a veselé - zájem o vánoční půjčky je vyšší až o 20 %
Aktuality

Šťastné a veselé - zájem o vánoční půjčky je vyšší až o 20 %

28.12.2018 Půjčky Už od začátku listopadu nás všudypřítomná vánoční výzdoba upozorňuje na blížící se Vánoce. Sice se jím říká svátky klidu a míru, pro spousty lidí jsou to spíše dny plné stresu. V touze obdarovat své blízké úžasnými dárky, se lidé rok co rok neúměrně zadlužují. Prvotní nadšení z dárků však ochladne s první splátkou.

Každý rok se opakuje stejná situace. Vánoce mají na lidí téměř omamný účinek. Zapomínají na zodpovědný přístup k rodinným financím a v touze po bohaté vánoční nadílce si jsou schopni vzít nemalé půjčky na vánoční dárky. Přitom se chovají mnohem více impulzivně a častěji sahají po méně výhodných až rizikových půjčkách.

 

"Předvánoční období je z hlediska půjček a úvěrů tradičně velmi rizikové. V období vrcholících předvánočních nákupů mají spotřebitelé daleko více tendenci chovat se impulzivně a pro pořízení dárku využít nabízeného úvěru, aniž by se důkladně seznámili s jeho podmínkami. S nevýhodnými úvěry od neprověřených institucí jim tak hrozí upadnutí do dluhové pasti," varuje před rizikovými půjčkami Viktor Vodička, ředitel Sdružení českých spotřebitelů.

Zkušenost s vánoční půjčkou má 17 % Čechů

Banky i nebankovní poskytovatelé půjček potvrzují, že oproti zbytku roku si lidé o Vánocích vezmou až o 20 % půjček více. Před Vánoci si rizikovou půjčku vezme až 47 % lidí, což je alarmující číslo. Není divu, že v prosinci a v lednu se lidé nachází v největší finančním útlumů a podstatná část soukromých bankovních účtu se nachází v červených číslech.

 

Zájem o půjčky se zvyšuje už během listopadu a vrcholí v první polovině prosince. Nejčastěji si Češi berou půjčky na elektroniku (45 %), hračky a jiné potřeby pro děti (26 %), rekonstrukci a vybavení domácnosti (21 %) a na domácí spotřebiče (15 %). Pod stromečkem si pak lidé tradičně rozbalí především oblečení, obuv, kosmetiku, elektroniku, knihy a děti hračky. Mezi trendy dárky patří luxusní wellness pobyty.

 

"Předvánoční období je z hlediska půjček a úvěrů tradičně velmi rizikové. V období vrcholících předvánočních nákupů mají spotřebitelé daleko více tendenci chovat se impulzivně a pro pořízení dárku využít nabízeného úvěru, aniž by se důkladně seznámili s jeho podmínkami. S nevýhodnými úvěry od neprověřených institucí jim tak hrozí upadnutí do dluhové pasti," upozorňuje na rizika vánočních půjček Viktor Vodička.

Ženy nakupují s předstihem, muži na poslední chvíli

Většina lidí má v úmyslu dárky nakoupit s předstihem a mít vše připravené nejlépe do konce listopadu. Dodržovat se to daří zejména ženám, které mívají jasnou představu o vánočních dárcích už v říjnu. Pouze 10 % žen si vánoční nákupy nechává až na prosinec. Většinou se jedná o mladé a svobodné ženy, které si Vánoce chtějí užít v klidu a pohodě. S předstihem se nakupuje také v rodinách s dětmi. Nákupy na poslední chvíli jsou doménou mužů. Téměř 40 % mužů si na vánoční dárky vzpomene až v druhé polovině a mnozí si nákupy zcela úmyslně nechávají až na posledních chvíli.

 

Co se týče způsobu nakupování, Češi s oblibou kombinují osobní nákupy v kamenných prodejnách s nakupováním online. Online přitom většinou nakupují dražší věci, které se na internetu dají sehnat za výrazně lepší ceny a není nutné osobní kontakt. Týká se to zejména elektroniky, jako jsou mobilní telefony, tablety, počítače, čtečky, televize apod.

 
Hodnocení článku:

Podobné články

4 důvody, proč sáhnout po Flexibilní půjčce

09.02.2021

I když si možná říkáte, že se vám to stát nemůže, život bývá nevyzpytatelný. A nemusí to být jen o tom, že najednou nutně potřebujete peníze, třeba na opravu auta. Můžete se rozhodnout, že investujete do rekonstrukce svého bytu. Ať už se rozhodnete zútulnit své bydlení, nebo si pořídit nové silniční kolo, s Flexibilní půjčkou to půjde snadno a rychle. Sepsali jsme 4 hlavní důvody, proč tomu tak je.

Celá aktualita

Banky mění strategii: Čekají nás levnější půjčky?

08.05.2019

Klienti českých bank se mají na co těšit. Alespoň podle posledních prognóz. Banky upravují strategii, zlevňují úrokové sazby u půjček a zároveň nabízí vyšší úroky u spořicích účtů. Blýská se na lepší časy nebo jde o krátkodobou taktiku, jak přilákat nové zákazníky?

Celá aktualita

Drahé půjčky v Česku

18.04.2019

Zadluženost českých domácností stále stoupá. Může za to jednak příznivá ekonomická situace, která tlačí úrokové sazby stále níž, a jednak i konkurence napříč poskytovateli úvěrů. Aby nepřišli o výhodný byznys, půjčují i méně bonitním klientům. V poslední době napomáhá dostupnosti půjček i technologický rozvoj – můžete si žádost vyplnit v klidu z domova, třeba u šálku dobré kávy.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

04.04.2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita

Politici navrhují zastropovat maximální výši úrokových sazeb u spotřebitelských půjček

03.04.2019

Podle politiků KSČM a SPD je to způsob, jak přistřihnout křidélka úvěrovým firmám těžících z nemorálně vysokých úroků. Negativním důsledkem stanovení maximální výše úroku u půjček však může být vymýcení populárních krátkodobých úvěrů, tzv. mikropůjček. Finanční specialisté poukazují na to, že jde o protispotřebitelský krok.

Celá aktualita

Bez banky či do banky? Nespalte se při poptávce po půjčce

22.02.2019

Podezřele nízké úroky, složité smluvní podmínky a nenápadné poznámky pod čarou. To jsou varovné signály, které by neměl žadatel o nebankovní úvěr přehlížet. Naopak musíte zbystřit okamžitě, kdy uvidíte cokoliv podezřelého. Jinak vás jeden podpis může vyjít opravdu pěkně draho.

Celá aktualita

Moc, nebo málo? Zvolte správnou výši půjčky

08.02.2019

Poohlížíte se po půjčce? Nejspíš jste si už spočítali, kolik si potřebujete půjčit, ale také kolik celkem zaplatíte. A tak se nabízí úvaha, že čím nižší půjčka bude, tím lépe. Jenže co když přijdou nečekané výdaje a původní částka vám nakonec nebude stačit?

Celá aktualita

Není půjčka jako půjčka. Podrobně jsme porovnali nejoblíbenější půjčky na Úspory.cz

28.11.2018

S půjčkami všech typů se poslední dobou přímo roztrhnul pytel. Čert se v nich možná nevyzná, ale vy odteď už ano. Víte, která je výhodná?

Celá aktualita
Všechny aktuality