\
Úspory.cz >> Půjčky >> Typy dlužníků: Patříte mezi příležitostné dlužníky nebo půjčky odmítáte?
Aktuality

Typy dlužníků: Patříte mezi příležitostné dlužníky nebo půjčky odmítáte?

5. 2. 2018 Půjčky Žít na dluh už dávno není nic divného nebo výjimečného. Naopak podstatná většina Čechů splácí nejméně jednu půjčku. Pro některé z nich je přitom půjčka nezbytnost, pro jiné možnost jak rozhazovat peníze, které nemají a nikdy mít nebudou. Víte, do jaké skupiny dlužníků patříte?

Česká inkasní společnost EOS KSI nedávno zveřejnila výsledky svého průzkumu, jehož cílem bylo zmapovat českou společnost a její vztah k půjčkám. Důvodů, proč si vzít půjčku totiž existuje hned několik. Z výsledků průzkumů vyplývá, že část Čechů k půjčkám přistupuje zodpovědně, část lehkomyslně a pro další část půjčky představují jistou závislost a tedy i pořádně velké problémy.

Chronický dlužník - dlužím, tedy jsem

Každý desátý Čech se může nazývat chronickým dlužníkem nebo také dluhovým závislákem. Do této skupiny patří zejména ženy ve věku od 40 do 59 lety a lze říci, že je nakupování činí alespoň na chvíli šťastnými. Utrácí více, než je zdrávo, a velmi rádi se předvádí. Jednou to jsou nové boty, podruhé kabát a potřetí nový mobilní telefon. Bohužel však utrácí peníze, které nemají. Nakonec splácí půjčky, kontokorenty i kreditní karty. O svých pohledávkách nemají přehled a v podstatě už ani netuší, kde všude dluží.

Lehkomyslný dlužník - žiji pro ten dnešní den

Téměř 15 % Čechů patří do skupiny lehkomyslných dlužníků. Většinou se jedná o mladší muže. Peníze je příliš netrápí. Proč také, když si na vše (ne)potřebné mohou půjčit? Na uhrazení účtů mají vždycky spoustu času. Občas je přibrzdí pouze upomínky a obsílky. Na nakupování nejsou sice jako chroničtí dlužníci závislí, ale nad svými činy nepřemýšlí.

Potřebujete půjčku? Vemte si jen tu nejvýhodnější.
Porovnejte půjčky od ověřených poskytovatelů.

Porovnat půjčky

Zodpovědný dlužník - půjčí si jen občas

Pro 17 % Čechů je půjčka cosi jako zkouška dospělosti. Půjčku si berou pouze na důležité věci, jako je auto nebo vybavení domácnosti. Každou půjčku si nejdříve pečlivé promyslí a propočítají. Raději se omezí, než aby se opozdili s úhradou pravidelné měsíční splátky. Půjček se nebojí, ale zadlužují se minimálně a pouze tehdy, dovolí-li to jejich aktuální finanční situace.

Hypoteční dlužník - nejdůležitější je vlastní bydlení

Češi jsou známí svou touhou po vlastním bydlení. Zadlužit se na desítky let se nebojí 14 % Čechů. Hypotéka sice spolkne podstatnou část jejich příjmů, mít vlastní dům či byt je však pro ně to hlavní. Jinak se jedná o lidí, kteří se zadlužují pouze neradi a to když musí. Nedokáží pochopit lidi, kteří žijí v pronájmu.

Odpůrci půjček - půjčka za žádnou cenu

Čechů, kteří půjčky odmítají a vyhýbají se jim jako čert kříži, je poměrně hodné. Podle průzkumu se jedná dokonce o 45 %. Spotřebitelské půjčky jsou pro ně tabu stejně jako kontokorenty a kreditní karty. Žijí pouze z peněz, které si vydělají, a na co nemají, to si prostě nekoupí. Půjčky berou pouze jako nouzové řešení v případě opravdu těžkých životních situací.

 

Štítky: půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Drahé půjčky v Česku

18. 4. 2019

Zadluženost českých domácností stále stoupá. Může za to jednak příznivá ekonomická situace, která tlačí úrokové sazby stále níž, a jednak i konkurence napříč poskytovateli úvěrů. Aby nepřišli o výhodný byznys, půjčují i méně bonitním klientům. V poslední době napomáhá dostupnosti půjček i technologický rozvoj – můžete si žádost vyplnit v klidu z domova, třeba u šálku dobré kávy.

Celá aktualita

Politici navrhují zastropovat maximální výši úrokových sazeb u spotřebitelských půjček

3. 4. 2019

Podle politiků KSČM a SPD je to způsob, jak přistřihnout křidélka úvěrovým firmám těžících z nemorálně vysokých úroků. Negativním důsledkem stanovení maximální výše úroku u půjček však může být vymýcení populárních krátkodobých úvěrů, tzv. mikropůjček. Finanční specialisté poukazují na to, že jde o protispotřebitelský krok.

Celá aktualita

Bez banky či do banky? Nespalte se při poptávce po půjčce

22. 2. 2019

Podezřele nízké úroky, složité smluvní podmínky a nenápadné poznámky pod čarou. To jsou varovné signály, které by neměl žadatel o nebankovní úvěr přehlížet. Naopak musíte zbystřit okamžitě, kdy uvidíte cokoliv podezřelého. Jinak vás jeden podpis může vyjít opravdu pěkně draho.

Celá aktualita

Moc, nebo málo? Zvolte správnou výši půjčky

8. 2. 2019

Poohlížíte se po půjčce? Nejspíš jste si už spočítali, kolik si potřebujete půjčit, ale také kolik celkem zaplatíte. A tak se nabízí úvaha, že čím nižší půjčka bude, tím lépe. Jenže co když přijdou nečekané výdaje a původní částka vám nakonec nebude stačit?

Celá aktualita

Šťastné a veselé - zájem o vánoční půjčky je vyšší až o 20 %

28. 12. 2018

Už od začátku listopadu nás všudypřítomná vánoční výzdoba upozorňuje na blížící se Vánoce. Sice se jím říká svátky klidu a míru, pro spousty lidí jsou to spíše dny plné stresu. V touze obdarovat své blízké úžasnými dárky, se lidé rok co rok neúměrně zadlužují. Prvotní nadšení z dárků však ochladne s první splátkou.

Celá aktualita

Není půjčka jako půjčka. Podrobně jsme porovnali nejoblíbenější půjčky na Úspory.cz

28. 11. 2018

S půjčkami všech typů se poslední dobou přímo roztrhnul pytel. Čert se v nich možná nevyzná, ale vy odteď už ano. Víte, která je výhodná?

Celá aktualita

Při výběru půjčky před výplatou není RPSN nejvhodnější kritérium

26. 10. 2018

RPSN stále zůstává důležitou hodnotou, ale pouze u půjček s delší dobou splatnosti, než činí jeden rok. To však není případ krátkodobých půjček, u nichž se doba splatnosti pohybuje v řádech několika dní až týdnů. Mnohem průkaznější je například rozdíl mezi půjčenou a splacenou částkou.

Celá aktualita

Pravidla hypoték se opět mění. Podle lidí k horšímu

19. 10. 2018

Od začátku října začala platit nová pravidla pro získání úvěru na bydlení - hypotéky. Šance na úspěšné jednání se opět snížily. Zejména lidé s nižšími příjmy a dluhy budou mít velký problém na hypotéku vůbec dosáhnout. Navíc rostou ceny nemovitostí a hypotéky začaly zdražovat.

Celá aktualita
Všechny aktuality