Úspory.cz >> Půjčky >> V letních měsících stoupá počet půjček na dovolenou
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

V letních měsících stoupá počet půjček na dovolenou

01.09.2015 Půjčky Celý rok dřiny vyžaduje patřičný odpočinek. Během léta tak stovky lidí vyráží strávit vysněnou dovolenou k moři, do hor či do exotických krajů. Ne každý si však může dražší dovolenou dovolit. Pro mnohé se řešením stane půjčka. Prosluněné zážitky však brzy vyprchají, ale nepříjemné splátky zůstanou.

Každý rok se situace opakuje. S blížícími se letními měsíci přibývá lidí, kteří se rozhodnou strávit dovolenou na splátky. Za zážitky u moře, které často trvají pouze pár dní, jsou ochotni splácet tisíce korun měsíčně. Bohužel ne každý si uvědomuje, že dovolená trvající pouze krátký čas, může být příčinou nepříjemných finančních problémů. Některé mohou dokonce skončit vyhlášením osobního bankrotu.

Užívat si je lepší za vlastní

Finanční odborníci všeobecně nedoporučují brát si půjčky na krátkodobé věci, jako jsou právě dovolené, oslavy či svatby. Pár dnů byť nezapomenutelných zážitků poté splácí i několik let. A takový zážitek může lehko zhořknout.

„Obecně si myslím, že půjčovat si na věci zážitkového typu, jako je dovolená, svatba, oslava a podobně, není rozumné. Jakkoliv ten zážitek zůstane na celý život, tak může zároveň „zhořknout“ v momentě, kdy člověk náklad z toho zážitku splácí jeden, dva, tři roky. Je lepší na tento typ výdajů skutečně našetřit a když už, tak si půjčovat jedině na bydlení, vzdělání či podnikání, případně na věci, bez kterých se neobejdeme a jejichž hodnota neklesne dřív, než začneme vůbec splácet,“ říká bankovní expert Petr Nacher.

Dovolená není levnou záležitostí, a tak se vyplatí na nI raději ušetřit. Pokud si budete pravidelně ukládat určitou částku stranou, výdaje za dovolenou Vás nepřekvapí. A rozhodně si ji užijete lépe, než když budete přemýšlet nad vysokými splátkami. Rovněž přemýšlejte o výběru dovolené. Dle svých příjmů vyberte odpovídající lokalitu či ubytování. Užívat si 14 dnů luxusní dovolené, kterou budete splácet tři roky, není příliš rozumné.

Jak šetřit?

Mnoho lidí trpí nedostatkem peněz ne proto, že by měli nízké příjmy. Častým důvodem je špatné hospodaření.

  • Pište si příjmy a výdaje. Snadno tak zjistíte, kde utrácíte zbytečně a unáhleně.
  • Zaujala Vás ve výloze drahá věc? Dejte si pár dnů, než si ji skutečně koupíte. Možná zjistíte, že ji vůbec nepotřebujete.
  • Porovnávejte. Pokud vybíráte dražší věc, sledujte konkurenci. Ceny se mohou lišit i stovky až tisíce korun. To platí také pro energie, pojištění či účty za mobilní telefon.
  • Každý měsíc si určitou částku ukládejte na spořicí účet, čímž si vytvoříte užitečné rezervy například na dovolenou.

Každý osmý dlužník má potíže se splácením

Pro 60 procent Čechů je normální žít na dluh. Každý osmý Čech, který splácí jednu a více půjček, však nedokáže své pohledávky řádně splácet. Na vině jsou chyby již při výběru půjčky. “Pokud se lidé rozhodnou vzít si půjčku, dělají hned několik zásadních chyb – neporovnávají nabídky, nevěnují pozornost úrokové sazbě nebo nerozumí jednotlivým pojmům. Pro většinu lidí je důležitá možnost okamžitého přijmu peněz s tím, že si možné důsledky takové půjčky ani nepřipouštějí,“ říká Jan Malý ze společnosti Vše pro insolvenci.

Mezi nejčastější chyby žadatelů o půjčky patří:

  • neznalost vlastní finanční situace
  • neporovnávání konkurenčních nabídek
  • ignorace vysoké úrokové sazby a RPSN
  • neporozumění smluvních podmínek

Vyhněte se chybám a půjčku si vyberte správně. Stačí si porovnat více úvěrových produktů. Učinit tak můžete na na našem porovnávači půjček. Na prvním místě by vždy měla být hodnota RPSN, úroková sazba a další poplatky související s půjčkou. Zároveň se ujistěte, že rozumíte smluvním podmínkám a nikdy nepodepisujte nic, co je Vám nejasné. Častým kamenem bývají vysoké pokuty a sankce. I v tomto případě se přesvědčte, že nepřekračují mez rozumného úvěru.

Najděte si svou ideální půjčku na Úspory.cz! Půjčku si vyberete za pár minut a stejně snadno si ji rovnou objednáte.

Štítky: bezpečné půjčky | Online porovnávač půjček | porovnání půjček | půjčka přes internet | půjčky online | srovnání půjček |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nejčastější problémy, které mohou potkat dlužníky v exekuci

14.09.2023

Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?

Celá aktualita

Boj proti novodobým lichvářům. Kde vám opravdu pomohou?

13.07.2023

Novodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.

Celá aktualita

Zodpovědné zadlužování: 10 pravidel, díky nimž si půjčíte bezpečněji

18.06.2023

Půjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?

Celá aktualita

9 užitečných tipů, jak zvládat potíže se splácením půjček

17.03.2023

V lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.

Celá aktualita

7 nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí při splácení běžné půjčky

15.12.2022

Jako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?

Celá aktualita

Konsolidace rychle a bezpečně vyřeší nesnáze při nesplácení půjček

19.11.2022

O půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.

Celá aktualita

Jak získat peníze na nenadálé výdaje: Rychle, ale bezpečně

19.10.2022

Nepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.

Celá aktualita

Které půjčky mohou být nebezpečné, co je lichva a jak vybrat bezpečnou půjčku

20.09.2022

Současný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.

Celá aktualita
Všechny aktuality