Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Co dělat, když bouráte v cizině

Aktuality

Co dělat, když bouráte v cizině

24. 8. 2011 Povinné ručení

Právě začínají školákům letní prázdniny a spousta z Vás se jistě v nejbližších týdnech nebo měsících chystá na dovolenou. Pro ty z Vás, kteří jedete do zahraničí autem, jsme si připravili pár užitečných tipů a rad jak se zachovat při dopravní nehodě.

Právě začínají školákům letní prázdniny a spousta z Vás se jistě v nejbližších týdnech nebo měsících chystá na dovolenou. Pro ty z Vás, kteří jedete do zahraničí autem, jsme si připravili pár užitečných tipů a rad jak se zachovat při dopravní nehodě.

Nejprve je důležité zjistit si alespoň základní zákony dané země. Od našich platných předpisů se některé jejich mohou velmi lišit. Ne všude lze uplatnit Evropský záznam o nehodě a ne všude k nehodám jezdí policie. Dále obecně platí, že poškozený je odškodněn podle práva státu, na jehož území k nehodě došlo.

Kateřina Bílá z pojišťovny Wüstenrot o tom říká: „Zdánlivě jednoznačné nehody se tam často proměňují v noční můru českých řidičů, kdy jednoznačný poškozený se najednou promění díky mnoha svědeckým výpovědím ve viníka nehody“. Jednou z hlavních zásad tak je nenechat se vmanipulovat do pro Vás nevýhodné pozice.

Počkejte na policii

Další zásadou, kterou byste se měli řídit, je trvat na příjezdu policie. Té se ale nemusíte ve všech zemích dočkat. V některých státech totiž platí, že policie vyjíždí pouze k nehodám se zraněnými nebo k těm, kde byly způsobeny vysoké škody na majetku. Na druhou stranu v mnoha zemích je ze zákona povinné volat policii ke všem dopravním nehodám.

Nicméně ať už k dopravní nehodě policie přijede nebo ne, další věc kterou musíte udělat, je spojit se svojí pojišťovnou. Doporučujeme Vám uložit si kontakt na asistenční službu do mobilu. Záleží sice na typu a rozsahu pojištění, ale asistenční služba Vaší pojišťovny Vám v každém případě určitě nesmírně pomůže vyřešit danou nepříjemnou situaci.

Vyplňte formulář o nehodě a celou situaci pečlivě zdokumentujte

Stáhněte si platný formulář o nehodě, který Vám doporučujeme vytisknout a vzít si sebou. Jestliže se dostanete do situace, kdy i ostatní řidiči budou mít takový formulář v jiném jazyce, vyplňte jej jak v češtině, tak i v jiném jazyku. To platí především v těch zemích, kde k dopravním nehodám policie nejezdí.

K zdokumentování místa nehody můžete klidně použít mobil s foťákem. Vůbec nemusíte fotkami šetřit. Čím více materiálu budete moci poskytnout, tím pro Vás lépe. Určitě byste měli vyfotit:

  • Místo kde ke srážce došlo
  • Postavení všech účastníku po nehodě
  • Detailní rozsah škod na vozidlech

Nezapomeňte si také vzít identifikační údaje spoluúčastníka nehody:

  • Jméno, adresa
  • Registrační značka auta
  • Výrobní značka auta
  • Číslo zelené karty
  • Název a adresa pojistitele
  • Číslo pojistné smlouvy

Pozor na to čemu nerozumím

Jednou z posledních důležitých zásad je nepodepisovat nic čemu nerozumím. To se týká především protokolu o nehodě pořízeného policií nebo o záznamu o nehodě s dalšími účastníky. Podepište vždy jenom to, čemu doopravdy rozumíte a s čím hlavně souhlasíte! Do protokolu se navíc doporučujeme uvést i vlastní vyjádření v češtině.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »