\
Úspory.cz >> Povinné ručení >> Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat
Aktuality

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016 Povinné ručení Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Následující rady jsou určené všem motoristům, kteří si neví rady, jak auto správně zazimovat, aby bylo na jaře v dobrém a použitelném stavu. Platí jak pro řidiče s jedním autem, která nepoužívají za nevlídného počasí, tak i pro majitele více aut. Nejčastěji se jedná o majitele kabrioletů nebo veteránů. Tato auta během zimy na silnicích nepotkáte.

Nepoužívaná a dlouhodobě odstavená auta chátrají. Nečinnost jim jednoduše nedělá dobře. Proto si i během tohoto období auta zaslouží stejnou péči jako v době, kdy se auto či motorka používá. Nyní si řekneme, jak se před zimou postarat o auto a zvlášť o motorku. Každé motorové vozidlo vyžaduje své.

5 Kroků ke správnému zazimování automobilu:

Auto čeká několikaměsíční nečinnost. Při špatné péči se může stát, že motorista na jaře auto nenastartuje a bude jej čekat nákladný servis. Toho se lze zavčasu vyvarovat. Před dlouhým odpočinkem je třeba udělat následující:

1. Provozní kapaliny

Zkontrolujte a doplňte všechny provozní kapaliny (ostřikovače, nemrznoucí směs do chladičů apod.) včetně pohonných hmot. Tankovací nádrž by měla být plná, aby nedošlo k jejímu rezivění. To platí pro ocelové nádrže, které rezavějí vinou vysoké vlhkosti ve vzduchu.

2. Pneumatiky

Nečinné stání pneumatikám rozhodně nesvědčí. Přezouvat auto na “zimní obutí” nemá smysl, pokud je nehodláte používat. Z pneumatik neustále uniká vzduch, proto je dohustěte, a to o něco více, než jste zvyklí. Po zimě vás nepřekvapí vypuštěná kola až na ráfek. Vyplatí se také tlak v pneumatikách jednou za čas zkontrolovat a dle potřeby opět dohustit. Pneumatikám rovněž prospěje, když s autem občas popojedete a změníte tak polohu kol.

3. Akumulátor

Akumulátor neboli baterie by měla být v každém případě nabitá na maximum. Jinak se baterie vybije a na jaře si můžete koupit novou. Lepší variantou je akumulátor vyndat a uložit jej na suché místo se stálou teplotou. Jednou za měsíc akumulátor zkontrolujte a dobijte pomocí moderní dobíječky, které baterii udrží v dobré kondici.

4. Karosérie a interiér

Auto důkladně umyjte zvnějšku i vevnitř. Karosérii důkladně umyjte a navoskujte. Laky ošetřete a nezapomeňte na ošetření chromovaných dílů karosérie. Interiér vyčistěte a chybu neuděláte, pokud speciálními přípravky ošetříte plastové části a čalounění.

5. Větrejte a jednou za čas “protočte” motor

Nejlepší je nechat auto přes zimu v dobře větrané garáži. Prostor větrejte a auto můžete přikrýt bavlněnou plachtou, která jej ochrání před nečistotami a prachem, případně nechtěnými oděrkami. Nevhodné je nechat auto stát na trávě. Vlhkost autu dobře neudělá. Lepší je asfalt, beton nebo jinak vydlážděná plocha. A nezapomeňte použít kvalitní nepromokavou autoplachtu, která auto alespoň minimálně ochrání před nepříznivým zimní počasím.

Autu také prospějete, když jednou měsíčně protočíte motor, aby se prohřál a promazal. Vyberte si teplejší dny, rozhodně se nepokoušejte motor prohřát, když jsou venku teploty hodně pod nulou. To autu rozhodně dobře neudělá. Máte-li možnost, jednou či dvakrát měsíčně vyrazte na krátkou projížďku. Z kotoučů se odstraní povlak rzi a dobije se baterka.

Jak správně zazimovat motorku

Z ohledem na počasí nejsou v zimě vidět na silnicích ani motorky. I ty je potřeba stejně jako auto zazimovat. Péče je velice podobná. Je vhodné doplnit provozní kapaliny a natankovat pohonné hmoty. Nádrž po zimě vypusťte a natankujte čerstvé palivo. Baterii je opět lepší vyjmout, uložit na suché místo a jednou měsíčně dobít. Pneumatiky přifoukněte a řetěz důkladně promažte petrolejem, vysušte a ošetřete speciálním mazivem.

Povinné ručení: Ano či ne?

Za neplacení povinného ručení hrozí majiteli motorového vozidla vysoká pokuta. Jedná se totiž o zákonné pojištění, a proto jej musí mít sjednané všichni vlastníci vozidel. Za běžných podmínek je povinné ručení uzavíráno na jeden rok. V takovém případě je nutné povinné ručení zaplatit i za dobu, po kterou auto nepoužíváte.

Pokud však víte, že auto či motorku během zimy používat nebudete, existuje možnost v podobě sezónního povinného ručení. Je sice uzavřené na celý rok, ale platí se pouze za měsíce, kdy je auto v provozu. Pokud byste však auto použili v době, kdy povinné ručení neplatíte, a způsobili nehodu, budete veškeré škody hradit z vlastní kapsy.

 

Štítky: automobil v zimě | Jak zazimovat automobil | povinné ručení | servis vozidla | sezonní povinné ručení |

Hodnocení článku:

Podobné články

Povinné ručení pro luxusní vozidla - kolik stojí?

18. 6. 2018

Projížďka luxusním autem je zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Pokud patříte mezi jejich obdivovatele, možná vás bude zajímat, na kolik vychází jejich pojištění. Rozhodně se nejedná o levnou záležitost.

Celá aktualita

Pojišťovny nabízí superlevné havarijní pojištění k povinnému ručení

29. 1. 2018

Zatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.

Celá aktualita

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita
Všechny aktuality