Úspory.cz >> Povinné ručení >> Jak postupovat při nákupu nového vozu
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Jak postupovat při nákupu nového vozu

04.09.2017 Povinné ručení Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Hodně lidí si například koupí nový vůz, aniž by si jej předem vyzkoušelo. Však je nové, ne? To je jedna ze zásadních chyb kupujících. Každému řidiči sedí jiné auto. Před koupí jej doporučujeme vyzkoušet stejně, jako si zkoušíme nové boty nebo oblečení. Nezapomeňme, že se jedná o velké peníze. Pokud se rozhodneme nevyhovující vůz prodat po půl roce, jeho hodnota klesne až o jednu třetinu původní ceny.

Vyberte si správný model

Líbí se vám české škodovky nebo máte raději německá precizní auta? A co takhle hravá francouzská auta? Pokud nemáte předem vyhlédnutý model, dobře se porozhlédněte. Při výběru je kromě značky důležitá také velikost, bezpečnost, spotřeba, cena a další kritéria. Těžko si budete kupovat menší sportovní auto, plánujete-li cestovat se ženou a dvěma malými dětmi.

Kupujete si nové auto?
Nezapomeňte na výhodné povinné ručení.

Srovnat povinné ručení

Jakmile se vyberete konkrétní vůz, pročtěte si různé články, čerpejte informace a hltejte recenze uživatelů. Všechny tyto informace vám pomohou vaše rozhodnutí potvrdit nebo naopak vyvrátit. Vyplatí se také spočítat přibližné ceny náhradních dílů a servisních prací. Některá auta bývají více problematická, jiná méně.

Trvejte na zkušební jízdě

Bez řádné zkušební jízdy si nové auto nekupujte. Každý slušný prodejce vám zkušební jízdu nabídne sám. Máte-li možnost vyzkoušet si více vybraných modelů, udělejte to. Projedete-li různá vozidla na stejné silnici a za stejných podmínek, získáte maximálně objektivní porovnání. Pozor si však dávejte na předváděcí auta, která bývají lépe vybavená než běžné modely a jejichž jízdní vlastnosti neodpovídají nižší výbavě.

 

S vyhlédnutým vozem se projeďte tak, abyste jej vyzkoušeli při co nejvíce různých jízdních situacích - na okresce, na rychlostní silnici, na nerovnostech apod. Jedna či dvě jízdy kolem prodejny rozhodně nestačí. Při zkušební jízdě se navíc rychle dozvíte, jak je vůz hlučný, stabilní či jak zvládá nerovnosti na silnicích, které jsou v Česku běžné.

Diesel versus benzín

Budoucí majitelé nového vozu často řeší, zda si má koupit auto s benzínovým nebo naftovým motorem. Nafta je sice levnější než benzín, ale auta jezdící na na naftu jsou výrazně dražší. Benzínové motory jsou proto vhodnější pro ty, kteří jezdí méně a více se pohybují po městech. Naftové motory jsou zase vhodné pro motoristy, kteří najezdí tisíce kilometrů ročně. Investice do dražšího naftového motoru se jim totiž rychle vrátí na levnějších pohonných hmotách. Další možností patří alternativní paliva jako LPG, CNG či E85.

Využijte statistiky spolehlivosti

Při koupi nového auta se vyplatí nahlédnout také do statistik spolehlivosti. Získané informace berte s nadhledem. Určitě vám však poskytnou základní informaci o tom, jak je vybrané auto spolehlivé či nikoliv. U některý aut se opakují poruchy a závady, jejichž opravu budete muset zaplatit. V úvahu berte, že u cizích značek bývají náhradní díly daleko dražší.


Rada na závěr: Nový vůz zajíždějte s citem. Prvních 500 až 1 000 kilometrů jezděte volněji a měňte zatížení motoru. Vyhněte se delším jednotvárným trasám a raději nový vůz důkladně projeďte na klikatících se okreskách. Brzdy a spojka si daleko lépe sednou, a také pneumatiky se příjemně ojezdí.

Štítky: povinné ručení |

Hodnocení článku:

Podobné články

Proč je pravidelná revize pojistných smluv důležitá a jak na to

14.11.2023

Aby bylo pojištění k něčemu, musíte se o něj starat. Za prvé všechny smlouvy mějte uloženy na jednom místě a pro každou mějte zvláštní složku, do níž budete vkládat s ní související dokumenty. Za druhé u smluv kontrolujte datum sjednání, pojistné hodnoty i rozsah krytí a dbejte na jejich průběžnou aktualizaci.

Celá aktualita

Povinné ručení pro luxusní vozidla - kolik stojí?

18.06.2018

Projížďka luxusním autem je zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Pokud patříte mezi jejich obdivovatele, možná vás bude zajímat, na kolik vychází jejich pojištění. Rozhodně se nejedná o levnou záležitost.

Celá aktualita

Pojišťovny nabízí superlevné havarijní pojištění k povinnému ručení

29.01.2018

Zatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20.02.2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12.11.2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27.10.2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

03.10.2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11.08.2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita
Všechny aktuality