Úspory.cz >> Povinné ručení >> Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?
ve spolupraci s

Otevíráme pro Vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce Vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

03.10.2016 Povinné ručení S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Čistě hypoteticky není přezouvání do zimních pneumatik povinné. Zimní pneumatiky musíte mít obuté v období od 1. 11. do 31. 3. a zároveň pokud je na silnici vrstva sněhu, ledu či námrazy nebo se vzhledem k aktuálnímu počasí očekává, že se někde po cestě sníh led či námraza vyskytnou. Pokud tedy očekáváte, že i v zimě pojedete jen po suché silnici, letní pneumatiky mít nemusíte. Z hlediska bezpečnosti je ale samozřejmě daleko lepší, pokud zimní pneumatiky máte a pravidelné přezouvání by proto mělo být samozřejmostí pro každého majitele auta.

Přezouvání svépomocí – pozor na dostatek místa

Pokud si chcete pneumatiky přezout svépomocí, vyhraďte si na to tak dvě hodiny času a najděte si dostatek místa – ideální je rovná plocha. Sežeňte si také všechny potřebné nástroje (hever, klíče, kompresor k dohuštění) a také pracovní rukavice. Ještě před demontáží kola, stav pneumatiky zkontrolujte a třeba křídou označte, kde které kolo na autě bylo. Při dalším přezouvání na jaře můžete u aut s předním náhonem zkusit vyměnit zadní kola za přední, která mívají více sjetý vzorek.

Poté auto zvedněte, kola demontujte a namontujte nová. Pokud nejdou povolit šrouby, zkuste je krátce prostříknout přípravkem WD40, někteří odborníci však mazání šroubů nedoporučují a raději se spoléhají na sílu. Nová kola namontujte tak, jak vás to kdysi učili v autoškole – šrouby utáhnete křížem a jakmile auto bude z heveru dole, kola dotáhněte. Šrouby dotahujte silně, ale ne extremní silou. Poté ještě zkontrolujte tlak v pneumatikách a osaďte na kola poklice.

Přezouvání v pneuservisu – objednejte se včas

Přezouvání v pneuservisu má několik výhod. Je zejména mnohem pohodlnější. Důležité je však také to, že odborník v kvalitním pneuservisu pneumatiky a stav kol také zkontroluje. V období přezouvání pneumatik mají pneuservisy logicky nejvíce práce, proto se na přezutí objednejte zavčas. Přezutí pneumatik v servisu vás bude stát zhruba 900 Kč, ve velkých městech ale klidně i dvojnásobek.

Jak skladovat pneumatiky?

Po demontáži, kola s letními pneumatikami opláchněte vodou a uskladněte. Požadavky na skladování pneumatik nejsou nijak náročné – stačí suché, chladné a tmavé místo. Pneumatiky s disky skladujte umetené na sobě ve sloupci, nebo je zavěste na stěnu za ráfek. Kola mohou i stát, ale v takovém případě je zhruba jednou za měsíc pootočte, aby se plášť pneumatiky dlouhým stáním nedeformoval.

Štítky: havarijní pojištění | jak skladovat pneu | povinné ručení |

Hodnocení článku:

Podobné články

Povinné ručení pro luxusní vozidla - kolik stojí?

18.06.2018

Projížďka luxusním autem je zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Pokud patříte mezi jejich obdivovatele, možná vás bude zajímat, na kolik vychází jejich pojištění. Rozhodně se nejedná o levnou záležitost.

Celá aktualita

Pojišťovny nabízí superlevné havarijní pojištění k povinnému ručení

29.01.2018

Zatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.

Celá aktualita

Jak postupovat při nákupu nového vozu

04.09.2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20.02.2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12.11.2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27.10.2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11.08.2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25.05.2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita
Všechny aktuality