Úspory.cz >> Povinné ručení >> 5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20.02.2017 Povinné ručení Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Tip první: Benzín versus diesel

Už při koupi nového či ojetého vozidla odborníci doporučují popřemýšlet nad tím, zda je lepší koupit benzíňák nebo nafťák. Vyšší pořizovací náklady jsou u auta jezdícího na naftu a rovněž servis nad 100 000 najetých km bývá dražší. Avšak výrazně levnější je právě spotřeba. Nákup dieselového auta se vyplatí těm, kteří jezdí opravdu hodně. Při malém nájezdu a krátkých trasách náklady u dieselových aut rostou, až přerostou náklady na pořízení a provoz automobilu s benzínovým motorem.

Ani benzín, ani diesel? Stále populárnější je přestavba pohonu auta na LPG, CNG, případně nákup elektromobilu. Cena přestavby pohonu se pohybuje v rozmezí 20 - 40 tisíc Kč.

Tip druhý: Nízký výkon neznamená nízkou spotřebu

Pozor si také dávejte na městská auta s malým motorem o nízkém výkonu. Při jízdě po městě je vše v naprostém pořádku, horší je to na dálnicích. Slabé motorizace mají nedostatečný výkon pro cestování na vysokorychlostních silnicích a dálnicích. Řidič u takového auta ždíme plyn na maximum a spotřeba roste a roste. Jezdíte-li často po dálnicích, určitě se vyplatí větší a silnější motor.

Tip třetí: Plynulá a předvídavá jízda

Mnoho řidičů jezdí stylem “brzda-plyn”. Není divu, když tu a sem uslyší větu “Když s tím autem jezdíš jako dobytek, nediv se, že tolik žere”. Nižší spotřebě a vůbec autu celkově svědčí předvídavá jízda bez spěchání. Mezi hlavní zásady plynulé jízdy patří udržovat optimální rychlosti, zbůhdarma nevytáčet motor, zbytečně nebrzdit a nepřidávat plyn, vnímat okolní provoz, využívat zelenou vlnu, nebát se vyřazování a brzdění motorem. Změnou stylu jízdy lze spotřebu údajně snížit až o čtvrtinu!

Nepřeplácíte povinné ručení?
Porovnejte si ceny v naší kalkulačce.

Srovnat ceny povinného ručení

Tip čtvrtý: Dbejte na správné huštění pneumatik

I pneumatiky mají na spotřebu auta vliv. Konkrétně se jedná o správné huštění, hloubku dezénu a valivý odpor. Přehuštěné pneumatiky snižují komfort jízdy a negativní vliv mají na podvozek. Naopak podhuštěné pneumatiky snižují životnost pneumatiky a pro nás nejdůležitější informace - zvyšují spotřebu paliva, a to až o 0,7 litru na 100 000 km. A pokud si navíc vyberete pneumatiky s nižším valivým odporem, můžete ušetřit dalších 0,1 až 0,15 litru na 100 000 km. Spotřebu zvyšuje i nerovnoměrné opotřebení dezénu pneumatik.

Tip pátý: Vyberte si benzínovou pumpu

Česká republika je známá vysokým počtem benzínových pump. Čeští řidiči tak mají velkou výhodu - mohou si vybrat, kde natankují. Ceny benzínu se mezi jednotlivými pumpami mohou lišit až o několik korun. Rozdíl při natankování plné nádrže vychází na desítky a dokonce stovky korun. Proč tedy tankovat u drahé značkové benzínky, když benzínka mimo dálnici má stejně kvalitní benzín ale o 5 Kč za litr levněji.

Štítky: rady a tipy na úspory | spotřeba auta |

Hodnocení článku:

Podobné články

Proč je pravidelná revize pojistných smluv důležitá a jak na to

14.11.2023

Aby bylo pojištění k něčemu, musíte se o něj starat. Za prvé všechny smlouvy mějte uloženy na jednom místě a pro každou mějte zvláštní složku, do níž budete vkládat s ní související dokumenty. Za druhé u smluv kontrolujte datum sjednání, pojistné hodnoty i rozsah krytí a dbejte na jejich průběžnou aktualizaci.

Celá aktualita

Povinné ručení pro luxusní vozidla - kolik stojí?

18.06.2018

Projížďka luxusním autem je zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Pokud patříte mezi jejich obdivovatele, možná vás bude zajímat, na kolik vychází jejich pojištění. Rozhodně se nejedná o levnou záležitost.

Celá aktualita

Pojišťovny nabízí superlevné havarijní pojištění k povinnému ručení

29.01.2018

Zatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.

Celá aktualita

Jak postupovat při nákupu nového vozu

04.09.2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12.11.2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27.10.2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

03.10.2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11.08.2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita
Všechny aktuality