Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Nedokončený polopřevod vozidla může vést k trvalému vyřazení

Aktuality

Nedokončený polopřevod vozidla může vést k trvalému vyřazení

28. 1. 2015 Povinné ručení Novela zákona, kterou zákonodárci schválili na konci loňského roku, přinesla změny v registru vozidel. Hlavní změnou je zrušení tzv. polopřevodů. Pokud nový vlastník vozidla neprovede převod během 10 dnů od koupě, vystavuje se riziku pokuty. U starých polopřevodů hrozí trvalé vyřazení vozidla.

Hlavním důvodem, proč vláda zrušila polopřevody, je existence velkého množství vozidel, které vlastně neexistují nebo nemají oficiálního majitele. Jedná se o vozidla, která sice původní majitel řádně odhlásil, ale nový majitel koupené vozidlo nezaregistroval. Jsou případy, kdy tato situace trvá i několik let. Od nového roku 2015 již tato situace nebude možná. Vlastníci vozidel však mají šanci staré polopřevody vyřešit do konce června 2015. Po tomto datu dojde k vyřazení všech vozidel, u který není nahlášen nový vlastník.

U starých polopřevodů nehrozí vlastníkům žádná finanční pokuta. „Motoristům nehrozí nic. Naopak chceme, aby přišli, aby vozidla měla aktuálního vlastníka, proto je tam ta lhůta do poloviny roku,” vysvětluje Tomáš Neřold z ministerstva doprava. O vyřazení vozidla se vlastník nedozví. Není totiž jak. „Nemůžeme jít to adresně oznamovat, protože registr zcela jasně neukazuje na toho, kdo auto vlastní. Můžeme ho pouze odhadovat,“ upozorňuje také Tomáš Neřold.

To však neplatí od počátku tohoto roku. Pokud nový vlastník nezaregistruje koupené vozidlo do 10 dnů od podpisu kupní smlouvy, pak bude vozidlo automaticky vyřazeno z registru vozidel a to nenávratně. „Vozidlo ztrácí takzvanou technickou způsobilost, takže opětovně do registru nepůjde zpátky zapsat,“ varuje Josef Pokorný, ředitel odboru provozu silničních vozidel ministerstva dopravy. Navíc mu bude udělena pokuta ve výši 50 tisíc korun.

Vyřazením vozidla zanikne také povinné ručení

Pokud se někteří vlastníci domnívají, že s vyřazeným vozidlem mohou jezdit, pak se zásadně mýlí. U vyřazeného vozidla dojde také k zániku pojištění a vozidlo již není možné znovu pojistit. Vlastníci těchto vozidel se tak mohou dostat do velkých problémů zejména při dopravní nehodě, kterou zaviní.

„Přímo v zákoně je napsáno, že dnem vyřazení z registru vozidel dochází k zániku pojištění. Toto se motorista dozví, až když způsobí dopravní nehodu. V tu chvíli mu pojišťovna řekne, že povinné ručení zaniklo ke dni vyřazení z evidence. Vozidlo je od tohoto dne nepojištěné a nese za něj odpovědnost výhradně nepojištěný motorista,“ říká Aleš Povr, mluvčí České kanceláře pojistitelů.

V takovém případě hrozí vlastníkovi vozidla pokuta za neregistrované vozidlo ve výši 50 tisíc korun a také pokuta za neplatné pojištění až do výše 40 tisíc korun. Navíc bude muset uhradit způsobenou škodu ze své kapsy a to v plné výši.

Vlastníci vozidel mají čas do konce června

Vlastníci vozidel s nedokončeným převodem mají tedy čas do konce června tohoto roku. Dokončení registrace však nemusí být snadné, a proto by tak měli učinit s dostatečným předstihem. „Buď jsem právě já tou osobou, která je uvedená v technickém průkazu jako osoba, na kterou bude to auto odhlášeno, potom není žádný problém. Nebo bych měl mít dokument, který prokazuje, že jsem vozidlo zakoupil právě od osoby, která je tam uvedena,“ upozorňuje na možné problémy Josef Pokorný.

Štítky: motoristé | povinné ručení | vlastnictví vozidel |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »