Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Pozor na neseriózní oddlužovací firmy

Aktuality

Pozor na neseriózní oddlužovací firmy

3. 8. 2015 Půjčky Oddlužovací firmy poskytují pomoc bezradným dlužníkům. Pomáhají jim vyřídit osobní bankrot a radí jim, jak postupovat. Zdaleka ne všechny však lze považovat za seriózní. Mnohé firmy si zoufalé dlužníky pojistí smluvně a za poskytnuté služby si bez výčitek svědomí účtují další a další poplatky.

Upadnout do dluhů bohužel není nijak nemožné. Stačí přijít o dobrou práci či onemocnět a dlouhodobé finanční problémy Vás snadno přivedou k nevýhodným půjčkám, které v mnoha případech končí dluhovou pastí a exekucemi. Jedním ze způsobů, jak podobnou situaci vyřešit jednou pro vždy, je osobní bankrot.

Řada dlužníků však netuší, jak takový osobní bankrot probíhá, a co vše musí splnit a dodat. Pomáhat jim mají oddlužovací firmy. Bohužel i zde se najdou takové, které složité životní sitauce dlužníků zneuživají. Místo, aby jim poskytly slíbenou pomoc, je dostanou do ještě hlubší krize. Za “pomoc” si totiž naúčtují nemalé poplatky.

Ministerstvo spravedlnosti se proto rozhodla podívat na současný insolvenční zákon, který je v tomto ohledu značně nedostatečný. Podle připravované novely by nemohl oddlužovací služby provádět kdokoliv. Tuto činnost by směli vykonávat pouze advokáti, notáři, insolvenční správci a další akreditované právnické osoby.

“Oddlužení bude fungovat nadále, avšak z koláče si více ukousnou ty profese, které jsou dobře státem regulovatelné, a tudíž i odpovědnější vůči svým zavedeným profesním sdružením i státnímu dozoru. Nevidím jediný důvod, proč by se po zavedení nových pravidel měla snížit schopnost dlužníků nalézt odpovídající pomoc. Ta ale vůbec nemusí skončit oddlužením. Celkový počet insolvenčních návrhů tak určitě klesne, ne však kvůli dosažitelnosti služeb, ale nalézáním jiných cest řešení dluhové situace klientů. Dojde i k žádoucímu snížení soudní agendy, neboť kvalita návrhů podávaných samotnými dlužníky je často velmi nízká. Koncentrace na odborné profese věci jistě přispěje,“ vítá chystané změny David Šmejkal z Poradny při finanční tísni.

Oddlužovací společnosti se brání: Neházejte nás do jednoho pytle

Proti plánované regulaci se hromadně brání desítky společností. “Je pravda, že situace v oblasti oddlužení je velice nepřehledná a kromě solidních firem tuto činnost dělají i podvodné firmy. Nelze je ale všechny hodit do jednoho pytle, zájem lidí o aktivity oddlužovací společnosti je. Podle odhadů více než 65 procent případů oddlužení zpracovávají právě oddlužovací společnosti,“ říká právník David Vozák z Asociace pro oddlužení.

O tom, že mají pravdu, svědčí zkušenosti paní Romany z Dobříše u Prahy. V lepších dobách si s manželem vzali půjčky na rekonstrukci domu. Manžel však dlouhodobě onemocněl a tím přišli o jeden příjem. Půjčku nedokázali splácet ani s pomocí dětí. "Byli jsme zoufalí a na splátky jsem si vzala menší půjčky, které byly vždy ihned vyřízené. Situace však neudržitelná, a proto jsem zažádala o osobní bankrot," vypráví.

První oddlužovací společnost začala již na začátku jednání vyvíjet nepříjemný nátlak. Požadovali okamžitý podpis smlouvy a uhrazení poplatku. Nakonec si vybrala jinou společnosti, která jim s oddlužením opravdu pomohla a to bez vysokých poplatků.

Nesouhlasné názory se však objevují také ze strany advokátů. Například právník David Vozák se domnívá, že proces oddlužení se stane složitějším. Lidé si již nebudou moci žádost podat sami. “Dá se také předpokládat, že pro advokáty nebude tato cílová skupina dostatečně zajímavá. Navíc navrhovaná cenová regulace ještě sníží jejich už tak nízký zájem. Z praxe víme, že běžný dlužník, který řeší osobní bankrot, se navíc bojí jít k advokátovi či správci. Bude oddlužení odkládat, což pak samozřejmě dále zatěžuje věřitele i stát,“ zdůrazňuje Vozák.

Pro tyto případy však mohou zadlužení lidé využít služby neziskových poraden, které bývají zcela zdarma. Otázkou je, zda jsou připraveny na nápor velkého množství dlužníků, kteří si pomoc advokátů nebudou moci dovolit. Neziskové porady jim sice poradí a připraví návrh na oddlužení, ale další kroky jsou na dlužníkovi. Naproti tomu oddlužovací společnosti jsou s dlužníkem v neustálém kontaktu po celý proces až do konce.

Štítky: dluhová past | insolvenční zákon | nebankovní půjčky online | oddlužení | osobní bankrot | půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »