Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Riziko P2P půjček nese především investor

Aktuality

Riziko P2P půjček nese především investor

10. 8. 2015 Půjčky Na českém trhu s půjčkami se pomalu a jistě usazují tzv. P2P půjčky. Tato nová platforma spočívá v přímém půjčování peněz mezi lidmi bez účasti bank či jiných úvěrových společností. Půjčky jsou poskytovány prostřednictvím internetových aukcí. V čem spočívají možná rizika P2P půjček?

P2P neboli peer to peer půjčky fungují na českém trhu již několik let. Ve větším měřítku se však o nich hovoří zhruba od loňského roku. Mnohem delší historii mají P2P půjčky například ve Velké Británii či v USA.

Jak P2P půjčky fungují?

Princip půjčování peněz je velmi snadný. Na jedné straně existují lidé ochotní půjčit peníze a na straně druhé lidé, kteří si potřebují půjčit. Právě pro tyto dvě skupiny existují nezávislé internetové systémy (aukce), které jejich nabídky a požadavky propojí. Internetové aukce umožní oběma stranám nejen vzájemný obchod, ale zároveň se postarají o další nezbytnosti. Mezi ty patří například ověření bonity dlužníka či přesun peněz mezi věřitelem a dlužníkem a to vše za poplatek, který bývá výrazně nižší než u klasických úvěrových společností.

Proces přímého půjčování je opravdu snadný. Zájemce o půjčku si vybere aukční server, na kterém se zaregistruje a vyplní své požadavky na půjčku. Je přitom v jeho zájmu uvést co nejvíce informací o sobě, které věřiteli usnadní rozhodování o jeho bonitě a důvěryhodnosti. Zároveň má “upřímnější” zájemce více šancí získat výhodnější podmínky.

Aukční server následně nového žadatele prověří, a pokud jej shledá odpovědným, předá jeho žádost registrovaným věřitelům - investorům. Ti se na základě vlastní úvahy rozhodnou, zda půjčku poskytnou a případně za jakých podmínek. Pokud se věřitel s dlužníkem domluví, následuje podpis úvěrové smlouvy a přesun peněz.

Současné P2P platformy v České republice:
Prvním aukčním serverem v oblasti P2P půjček se stal Bankerat v roce 2010. Následovali projekty Půjčméfirmě.cz, SymCredit, Benefi.cz či Zonky, který zaštiťuje Home Credit.

 

Objevují se první stížnosti a komplikace

Aukčních serverů zprostředkovávající P2P půjčky přibývá a s tím souvisí také první stížnosti a komplikace. Největší riziko v případě P2P půjček vždy nese investor. Půjčky na přímo totiž lákají také dlužníky, kterým neposkytne půjčka žádná běžná úvěrová společnost. Uvést nepřesné nebo dokonce lživé údaje není zcela nemožné, a tak investor může lehko narazit na zájemce, který půjčku odmítne splácet.

„Riziko si může investor řídit sám, například diverzifikací svých investic nebo například tím, že investuje do zásadně Áčkových podniků, kde je pravděpodobnost nesplácení nejnižší,“ uvedla Kateřina Staníková za platformu SymCredit. Další platforma Benefi používá vlastní credit risk systém. „Jedná se o komplexní systém, který je schopen reagovat na jednotlivé výkyvy bonity dlužníků a zároveň nabízet dlužníkům odpovídající podmínky úvěrování,“ uvedl Filip Snášel z tiskového oddělení Benefi.

Právní řád zprostředkování a poskytování P2P půjček není v České republice nijak právně upraven. Na aukční servery a dodržování zákona o ochraně spotřebitele tak zatím dohlíží pouze Česká obchodní inspekce.

“Avšak v závislosti na zvolené struktuře a režimu poskytování P2P půjček příslušnou platformou se mohou uplatnit ustanovení obecných zákonů, například živnostenského zákona, zákona o spotřebitelském úvěru či zákona o platebním styku,“ popsal Ondřej Antoš z advokátní kanceláře Squire Patton Boggs. Změna by mohla přijít s připravovanou novelou zákona o spotřebitelském úvěru.

Hledáte nejlepší půjčku? Najdete ji na Úspory.cz

Štítky: Levné půjčky | nebankovní půjčky | nejlevnější půjčka | porovnání půjček | půjčka přes internet | půjčky online |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »