Úspory.cz >> Povinné ručení >> Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?
Aktuality

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016 Povinné ručení Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Obecně lze říci, že velmi drahá a vzácná auta pojišťovny pojišťují jen nerady. Pokud totiž vedle sebe postavíte běžnou Octavii, drahé Ferrari, zjistíte, že rozdílů mezi těmito auty je poněkud více, než by se mohlo na první pohled zdát. Při srovnání běžné Škodovky a Ferrari samozřejmě každého hned napadne vzhled, nesouměřitelná cena a velmi rozdílné technické parametry. Mnohem důležitější je ale přitom úplně jiný životní cyklus těchto aut.

U veteránů je potíž s rostoucí hodnotou vozu

Zatímco Škodovku si majitel koupí a pak už její cena jen klesá, u drahého supersportovního auta či veteránu tomu často bývá opačně. A to je pro pojišťovnu problém, protože ve svých kalkulacích obvykle počítá s postupným snižováním hodnoty vozidla. Veteráni, jejichž hodnota roste a moc se u nich nepočítá s ježděním, se proto často pojišťují jako umělecké dílo. V případě drahých supersportovních aut pak hrají velkou roli peníze.

Problematické ceny náhradních dílů

Zatímco v případě běžných „ojetin“ je možné využívat levnější náhradní díly z druhovýroby, u veteránů to neplatí. Náhradní díl pro veterány musí být vyroben ze stejného materiálu s pokud možno i stejnou technologií jako původní. Na vyčíslení nákladů na opravy veteránů proto nelze použít běžná data a tabulky z autoservisů a to se pojišťovnám pochopitelně nelíbí. Také opravy supersportů jsou velmi drahé, což pro pojišťovnu představuje velké finanční riziko.

Jak se pojišťují drahé supersporty?

Obecně lze říci, že veterány lze pojistit jen těžko a když už, tak spíš jako umělecké dílo. V případě drahých supersportovních vozů pak hrají hlavní roli peníze. Pojišťovny většinou bez problémů pojistí auto s cenou do cca 4 milionů korun. V případě dražších vozů pak už pojistku posuzují a naceňují individuálně. I u drahých aut přitom záleží na bezeškodním průběhu – tedy zda majitele jezdí bez nehod.

Důležitým parametrem je také skutečnost, zda má klient u pojišťovny sjednané i další pojistky – tedy celková „propojištěnost“ klienta. Samotné havarijní pojištění na Ferrari či Rolls Royce zkrátka půjde sjednat obtížně, pokud má však majitel u stejné pojišťovny pojištěnou také firmu či dům, je vše mnohem snazší. U těchto klientů se totiž předpokládá, že nebudou mít hluboko do kapsy a pojišťovny se tohoto samozřejmě snaží využít.

Štítky: havarijní pojištění | pojištění supersportů | pojištění veteránů | pojištění vozidel |

Hodnocení článku:

Podobné články

Povinné ručení pro luxusní vozidla - kolik stojí?

18. 6. 2018

Projížďka luxusním autem je zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Pokud patříte mezi jejich obdivovatele, možná vás bude zajímat, na kolik vychází jejich pojištění. Rozhodně se nejedná o levnou záležitost.

Celá aktualita

Pojišťovny nabízí superlevné havarijní pojištění k povinnému ručení

29. 1. 2018

Zatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.

Celá aktualita

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita
Všechny aktuality