\
Úspory.cz >> Povinné ručení >> Novela zákona o povinném ručení přináší změny v registru vozidel
Aktuality

Novela zákona o povinném ručení přináší změny v registru vozidel

4. 1. 2015 Povinné ručení V lednu následujícího roku vstoupí v platnost novela zákona o odpovědnosti za škody způsobené motorovým vozidlem. Hlavní změny se týkají registru vozidel. Novinky by podle ministerstva dopravy měly v registrech vozidel konečně udělat pořádek. Motoristy nově čekají přísné pokuty.

Ministerstvo dopravy i jednotlivé registry vozidel přiznávají, že není všechno takové, jak by mělo vypadat. V registrech vozidel je evidováno značné množství vozidel, která by tam z nejrůznějších důvodů již dávno neměla být. A právě z tohoto důvodu připravilo ministerstvo dopravy novelu zákona o odpovědnosti za škody způsobené motorovým vozidlem, která by současný “nepořádek” měla napravit.

Nezaregistrujete vozidlo včas? Zaplatíte pokutu 50 tisíc korun

Nepořádek panuje ve všem, a proto se změny budou dotýkat všech úkonů, které jsou:

  • trvalé vyřazení vozidla /li
  • dočasné vyřazení vozidla
  • polopřevod auta
  • finanční sankce za nenahlášení změn
  • správní poplatky za provedené úkony

U některých úkonů půjde pouze o změnu terminologie, některé úkony však zaznamenají výraznější změny. Od nového roku již nebude umožněný tzv. polopřevod aut a za včasné nenahlášení změn zaplatí motoristé pokutu ve výši až 50 tisíc korun. „Pokuta se bude platit 
v případě, že provozovatel vozu nám do deseti dnů nenahlásí všechny změny majetkových poměrů. Pokud se stávající a budoucí vlastník nedostaví na přepážku, bude nutné za chybějícího doložit úředně ověřenou plnou moc. Oba ale úřadu již předloží jen jednu společnou žádost,” říká Antonín Hlaváček, vedoucí odboru dopravně správních agend v Táboře. Změní se také výše správních poplatků.

V registrech vozidel jsou stovky až tisíce aut, které tam již dávno být nemají. Jedná se například o sezónní vozidla či stroje, které byly na zimu vyřazovány z provozu. Jejich majitelé tak nemuseli platit povinné ručení za období, kdy stroj nebyl provozován. „Ale z několika měsíců se to zvrtlo na několik let, kdy třeba na to už úplně zapomněli," uvádí Antonín Hlaváček. Po uvedení novely bude možné vozidlo do registru odložit nejdéle na 18 měsíců.

Majitelé vozidel, které byly do registru “uskladněné před 30. červnem 2013, musí na příslušném registru nahlásit, kde se vozidlo nachází a jak je využíváno nejpozději do 30. prosince 2015. Po této lhůtě bude vozidlo vyřazeno a již jej nebude možné přihlásit. Majitelům vozidel, která byla uskladněná po 30. červnu 2013 bude hrozit finanční pokuta.

Do 30. června 2015 musí být také zrušené tzv. polopřevody. Jedná se o vozidla, která nejsou přihlášená na nového majitelé. Pokud v tomto termínu nebo převod dokončen, bude vozidlo z registru vyřazeno nenávratně. „Teď také očekáváme, že ještě dostaneme soupis registrovaných vozidel, která nemají smlouvu o povinném ručení. Budou jich stovky a my u nich budeme muset rozhodnout buď o zániku, vyřazení nebo o pokutě. Neumím říct, jak to v praxi bude vypadat, zatím nemáme prováděcí předpis," děsí se situace Antonín Hlaváček, který má na registru devět lidí a nevidí tedy jako reálné, aby tyto majitele vyzývali k nápravě.

Štítky: havarijní pojištění | novela | odpovědnost za škody | povinné ručení | registr vozidel |

Hodnocení článku:

Podobné články

Povinné ručení pro luxusní vozidla - kolik stojí?

18. 6. 2018

Projížďka luxusním autem je zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Pokud patříte mezi jejich obdivovatele, možná vás bude zajímat, na kolik vychází jejich pojištění. Rozhodně se nejedná o levnou záležitost.

Celá aktualita

Pojišťovny nabízí superlevné havarijní pojištění k povinnému ručení

29. 1. 2018

Zatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.

Celá aktualita

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita
Všechny aktuality