Úspory.cz >> Povinné ručení >> Povinné ručení: Jak změnit pojišťovnu a na nic nezapomenout
ve spolupraci s

Otevíráme pro Vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce Vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Povinné ručení: Jak změnit pojišťovnu a na nic nezapomenout

23.09.2015 Povinné ručení Ceny povinného ručení neustále stoupají, a proto se vyplatí pravidelně sledovat změny cen. Nové sazebníky zveřejňují české pojišťovny vždy na konci října a právě tato chvíle se pomalu blíží. Sledujte nové nabídky a najdete-li lepší, nebojte se změny. Ušetřit můžete i několik tisíc korun ročně.

Počet pojišťoven, které zákonné povinné ručení nabízí, se příliš nemění. Nyní jej nabízí celkem 14 pojišťoven, které vlastní příslušnou licenci. Nabídky jednotlivých pojišťoven se však mohou velmi výrazně lišit. Vyplatí se tedy sledovat změny a v případě lepší a výhodnější nabídky jednoduše přejít k nové pojišťovně.

Seznam pojišťoven prodávající povinné ručení:

 • AIG pojišťovna
 • AXA pojišťovna
 • Allianz pojišťovna
 • ČSOB pojišťovna
 • Česká podnikatelská pojišťovna
 • Česká pojišťovna
 • Direct pojišťovna (do června 2015 Triglav)
 • Generali pojišťovna
 • Hasičská vzájemná pojišťovna
 • Kooperativa pojišťovna
 • PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna
 • Slavia pojišťovna
 • Uniqa pojišťovna
 • Wüstenrot pojišťovna

Pozor na smluvní podmínky

Samotná změna pojišťovny není nijak komplikovaná. Smluvní podmínky se stávající pojišťovnou však musíte dodržet, jinak vám může naúčtovat relativně vysoké sankce. Předtím, než podepíšete smlouvu s novou pojišťovnou, se proto ujasněte, že podmínkám rozumíte. A to se týká především výpovědi. Vypovědět smlouvu o povinném ručení nelze kdykoliv a musí tak být učiněno na základě smlouvy.

Běžně platí, že pojistnou smlouvu je možné vypovědět ke konci pojistného období. Písemná výpověď však musí být doručena nejpozději 6 týdnů před koncem pojistného období. Důvod ve výpovědi uvádět nemusíte.

Povinné ručení lze také vypovědět:

 • Během 3 měsíců od chvíle oznámení pojistné události. Pojistná smlouva v takovém případě skončí 1 měsíc od doručení výpovědi.
 • V případě nesouhlasu s novými pojistnými podmínkami či změnou pojistného na nové období. Písemný nesouhlas se změnou musí být doručen pojišťovně do 1 měsíce a smlouva okamžitě zanikne.
 • Během 2 měsíců od sjednání pojistné smlouvy. Každý zákazník má právo odstoupit od smlouvy a to bez udání důvodů. Smlouvu je nutné vypovědět písemně a k zániku dojde během 8 dnů od doručení doručení výpovědi.

Změna pojišťovny bez zádrhelů

Proces změny pojišťovny není sice složitý, ale pár nutných kroků obsahuje. Poradíme vám, na co nezapomenout, aby změna pojišťovna proběhla hladce a bez potíží. Nejprve je nutné odeslat písemnou výpověď stávající pojistné smlouvy.

Ve výpovědi je nutné uvést jméno a příjmení, trvalou adresu a číslo pojistné smlouvy. Na konci musí být uvedené datum a podpis pojištěného. Uvést důvod výpovědi není povinnosti, ale rovněž nejde o zbytečnou informaci. Výpověď můžete doručit prostřednictvím pošty i osobně. Vždy si však ponechte doklad o doručení či převzetí dokumentu.

Původní pojišťovně nezapomeňte vrátit zelenou kartu a zároveň požádejte o vystavení potvrzení o bezeškodním průběhu. Bez tohoto potvrzení by vám nová pojišťovna nepřevedla bonusové body a nedala slevu.

V tuto chvíli jste ukončili spolupráci s původní pojišťovnou a můžete podepsat pojistnou smlouvu s pojišťovnou novou. Nové pojištění však musíte uzavřít nejpozději do 14 dnů. Učiňte také co nejrychleji a úplně nejlépe mějte nové pojištění již vybrané a domluvené. Vyhnete se také možným nedorozuměním a pokutě za neuzavřené povinné ručení.

Neplacení pojistného není důvodem pro zánik pojistné smlouvy

Stále existují lidé, kteří se domnívají, že stačí přestat pojistné a pojišťovna po určitě době smlouvu ukončí. To jsou však na velkém omylu. V případě, že pojištěný neplatí povinné ručení podle podmínek uvedených ve smlouvě, pojišťovna nejen smlouvu ukončí, ale rovněž má právo vymáhat pojistné na celý rok.

Nečekejte na zázrak a sjednejte si nejlevnější povinné ručení na Úspory.cz. Ušetříte peníze a získáte navíc dárky zdarma!

Štítky: cena povinného ručení | nejlevnější povinné ručení | písemná výpověď povinného ručení | srovnání povinného ručení | výpověď povinného ručení | změna pojišťovny |

Hodnocení článku:

Podobné články

Povinné ručení pro luxusní vozidla - kolik stojí?

18.06.2018

Projížďka luxusním autem je zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Pokud patříte mezi jejich obdivovatele, možná vás bude zajímat, na kolik vychází jejich pojištění. Rozhodně se nejedná o levnou záležitost.

Celá aktualita

Pojišťovny nabízí superlevné havarijní pojištění k povinnému ručení

29.01.2018

Zatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.

Celá aktualita

Jak postupovat při nákupu nového vozu

04.09.2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20.02.2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12.11.2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27.10.2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

03.10.2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11.08.2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita
Všechny aktuality