Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Vláda zrušila pokuty za neplacené povinné ručení

Aktuality

Vláda zrušila pokuty za neplacené povinné ručení

22. 1. 2015 Povinné ručení Na konci loňského roku odsouhlasila vláda zrušení tzv. garančního příspěvku, který platili motoristé za nesjednané či neplatné povinné ručení. Pojišťovny nyní varují, že kvůli zrušení garančního příspěvku budou nuceni opět zdražit pojistné.

Garanční příspěvek byla pokuta, kterou Česká kancelář pojistitelů vymáhala po motoristech, kteří neměli sjednané zákonné pojištění vozidel (tzv. povinné ručení), a přesto jejich vozidlo bylo registrované a tedy pravděpodobně i provozované. Tato povinnost již od ledna neplatí, ač proti zrušení příspěvku stála Česká kancelář pojistitelů a všechny pojišťovny.

Vláda však příspěvek zrušila s odůvodněním, že se jedná o další sankci. Na zrušení příspěvku také měli vliv nesrovnalosti s vymáháním garančního příspěvku. Česká kancelář pojistitelů často vymáhala příspěvek i po lidech, kteří jej platit neměli. Svou nevinu však museli prokázat oni. „Tím byli sice takoví řidiči trestáni dvakrát, ale na druhou stranu byl ten příspěvek bičem na lemply, kteří jezdili bez pojištění. Těžko tedy říci, jestli jeho zrušení bylo ideálním řešením,“ uvedl Michal Dlabola, expert na dopravní právo.

Podle novely zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škody způsobené motorovými vozidly budou škodu po vlastnících nepojištěných vozidel vymáhat dopravní úřady obcí s rozšířenou působností a nepojištěné vozidlo bude vyřazeno z registru vozidel ve správním řízení.

Novela nabude platnosti 15. ledna 2015 a bude částečně platit zpětně. “Komu ČKP do začátku účinnosti novely nepošle výzvu k úhradě příspěvku, nemusí nic platit ani za roky minulé. Takže ti, kdo už výzvu dostali, mají smůlu a musí platit, ale ti, kdo ji zatím nedostali a komu ji Česká kancelář pojistitelů nepošle během následujících pár dnů, vyvázli se štěstím,“ dodává Michal Dlabola.

Na zrušení příspěvku doplatí poctiví řidiči

Garanční příspěvek měl smysl jako “bič” na chronicky nepoctivé řidiče, tvrdí pojišťovny i Česká kancelář pojistitelů. Do konce roku 2014 a ještě pár dní v novém roce platilo, že škodu, kterou způsobil motorista bez povinného ručení, uhradila Česká kancelář pojistitelů z Garančního fondu. Vyplacenou škodu poté soudně vymáhala po viníkovi škody.

Co je Garanční fond?

  • Z Garančního fondu jsou vypláceny škody způsobené vlastníky nepojištěných vozidel.
  • Okolo 30 procent nákladů na nepojištěné škody je vymáháno po vinících nehod a zbytek je hrazen z Garančního fondu, do kterého od roku 2009 přispívají motoristé bez povinného ručení.
  • Příspěvky do garančního fondu zasílají také české pojišťovny a to vždy dopředu na další kalendářní rok.

Zrušení příspěvku znamená, že do Garančního fondu budou muset pojišťovny přispívat vyššími částkami. Hrozí tedy, že povinné ručení opět zdraží vzhledem k nárůstů nákladů. Na nepoctivost jedněch motoristů tedy doplatí ti, kteří si povinné ručení vždy řádně platili.

Česká kancelář pojistitelů se zároveň obává, že naroste počet nepojištěných vozidel. Díky garančnímu příspěvku totiž počet pojištěných vozidel narůstal a na konci roku 2014 jich bylo 7,095 milionů. To se však pravděpodobně změní, protože řidiči nebudou pod tlakem hrozby vysoké pokuty.

Štítky: ČKP | motoristé | pojištění | povinné ručení |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »