Úspory.cz >> Povinné ručení >> Povinné ručení “povinně” i pro cyklisty?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Povinné ručení “povinně” i pro cyklisty?

03.09.2015 Povinné ručení Zatímco motorová vozidla nesmí bez platného pojištění vyjet na silnici, cyklisté mohou. A to i přesto, že během letních měsíců jsou jich silnice i cyklostezky plné, a množí se případy nehod, které zaviní právě cyklisté. Kdo za ně však uhradí způsobenou škodu?

Silnice a cyklostezky se během léta zaplní nadšenýmI cyklisty, kteří takto jezdí do práce i na výlety. Stávají se tak účastníky silničního provozu, který není vždy bezpečný. Mnozí cyklisté ani neznají předpisy nebo je jednoduše nedodržují. Respektive je dodržují tak, jak se jim hodí. Není tedy nijak překvapující, že roste počet nehod, u kterých je minimálně jeden účastník cyklista. Pokud je cyklista viníkem, je povinen způsobenou škodu uhradit v plné výši. Jelikož však cyklisté neplatí povinné ručení, musí tak učinit z vlastní kapsy. Jaká je realita?

Cyklistika není pouze zábava

Cyklisté si často neuvědomují, jaká rizika tento koníček nese. Čísla, která zveřejnila Česká policie však hovoří za vše. V loňském roce na českých silnicích zemřelo 57 cyklistů a 3 690 utrpělo menší či větší zranění. V prvním pololetí letošního roku zahynulo již 26 cyklistů a toto číslo nezahrnuje nejvíce rizikové letní měsíce červenec a srpen.

Viníkem přitom bývá nejen řidič motorového vozidla, ale také cyklista. Například v letošním roce policie zaznamenala 1 121 nehod, jejichž viníkem byla právě cyklista. Řidič vozidla je však chráněn povinným ručením, cyklista nikoliv.

V mnoha případech cyklisté od nehody utečou

Bohužel jsou známy stovky případy, kdy cyklisté raději od nehody utekli, než aby nesli následky svého nezodpovědného chování. A s tím samozřejmě souvisí povinnost úhrady škody. Cyklista, jenž nehodu způsobí, by měl dle nového občanského zákoníku uhradit škodu na majetku (kolo, vozidlo a další vybavení) a také na zdraví (léčebné výlohy, ušlý zisk, atd.). Finanční kompenzace se mohou vyšplhat až do výše desítek i stovek tisíc korun. Pokud však viník zmizí, škodu poškozenému neuhradí nikdo a jemu tak zbude pouze zničený majetek a mnohdy i poškozené zdraví.

O možnosti zavedení povinného ručení také pro cyklisty jako řádné účastníky silničního provozu bylo vedeno již několik debat. Žádný z návrhů se však zatím nedostal ani k jednání do Poslanecké sněmovny. Samotní cyklisté by si proto měli uvědomovat svou zodpovědnost a chránit sebe a ostatní členy pomocí alternativní ochrany. Jednou z nejlepších možností je dobrovolné pojištění odpovědnosti v občanském životě. Pojištěného ochrání před finančními důsledky škod. V zahraničí tuto ochranu zajišťuje cestovní pojištění, zahrnující také pojištění odpovědnosti.

Co vše kryje pojištění odpovědnosti?

Pojištění odpovědnosti v občanském životě není určené pouze pro cyklisty, ale pro občany všeobecné. Lidově se tomuto pojištění říká “pojištění na blbost” a je určeno všem pro případ, kdy někomu způsobíte škodu. Klasickými případy bývají rozbitá okna malými dětmi či poškození majetku nebo pokousání psem.

Před jakými škodami pojištění odpovědnosti chrání? Jedná se o škody:

  • vzniklé v souvislosti s provozem domácnosti a jejího zařízení (např. vytopení sousedova bytu);
  • vzniklé v souvislosti s provozováním rekreačních sportů (např. cyklistika, jízda na koni, lyžování, in-line bruslení, …);
  • vzniklé při běžných činnostech (např. rozbité zboží v obchodě);
  • způsobené domácími a hospodářskými psy (např. pokousání, poničení majetku).

Pojištění odpovědnosti v občanském životě nabízí všechny české pojišťovny. Jejich nabídky se však liší výši pojistných limitů a dalšími podmínkami. Konkurenční nabídky si můžete porovnat na internetovém porovnávači a vybrat si takový, který bude vyhovovat právě Vám. Například u České pojišťovny si můžete pojištění odpovědnosti s pojistným limitem 2 miliony korun již od 368 korun. A navíc pojišťovny nabízí 20 až 30% slevu při sjednání pojištění online.

Vyberte si povinné ručení na Úspory.cz a získejte další pojištění zdarma!

Štítky: nejlevnější povinné ručení | odpovědnost za škody | porovnání povinné ručení | povinné ručení online | srovnání cestovní pojištění | srovnání pojištění odpovědnosti |

Hodnocení článku:

Podobné články

Proč je pravidelná revize pojistných smluv důležitá a jak na to

14.11.2023

Aby bylo pojištění k něčemu, musíte se o něj starat. Za prvé všechny smlouvy mějte uloženy na jednom místě a pro každou mějte zvláštní složku, do níž budete vkládat s ní související dokumenty. Za druhé u smluv kontrolujte datum sjednání, pojistné hodnoty i rozsah krytí a dbejte na jejich průběžnou aktualizaci.

Celá aktualita

Povinné ručení pro luxusní vozidla - kolik stojí?

18.06.2018

Projížďka luxusním autem je zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Pokud patříte mezi jejich obdivovatele, možná vás bude zajímat, na kolik vychází jejich pojištění. Rozhodně se nejedná o levnou záležitost.

Celá aktualita

Pojišťovny nabízí superlevné havarijní pojištění k povinnému ručení

29.01.2018

Zatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.

Celá aktualita

Jak postupovat při nákupu nového vozu

04.09.2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20.02.2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12.11.2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27.10.2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

03.10.2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita
Všechny aktuality