Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Poznáte nebezpečného řidiče?

Aktuality

Poznáte nebezpečného řidiče?

26. 5. 2015 Povinné ručení Každý odpovědný “šofér” by měl řídit tak, aby neohrozil ostatní účastníky silničního provozu. V ideálním světě by odpovědnými řidiči byli všichni, a tak by nedocházelo k vážným nehodám. Realita je však bohužel jiná a na silnicích se denně pohybují i velmi nebezpeční řidiči. Víte, jak je poznat?

Základem bezpečné jízdy je dodržování pravidel silničního provozu, dostatečný odstup a schopnost předvídat. Poznat rizikového a agresivního řidiče a včas se mu vyhnout je nejlepší formou prevence. Podle čeho však poznat, že řidič jedoucí před či za vámi je rizikovější než ti ostatní?

Na hospodské rady nedejte

Znáte ty věty typu, že žena za volantem rovná se auto bez řidiče nebo tohle SUV si může koupit jenom namachrovaný podnikatel. Jak se říká, na “každém šprochu pravdy trochu”. Přece jen však tyto věty berte s velkou rezervou. O skutečných kvalitách toho či onoho řidiče moc nevypovídají.

O ženách jako řidičkách sice kolují mnohé a ne příliš lichotivé věty. O to více však bývají opatrnější a statistiky dokazují, že zaviní výrazně méně nehod. A pokud ano, pak zpravidla ty méně závažné. To samé platí o řidičích, kteří si potrpí na drahá a silná auta. Ne všichni proto musí být “mentálně slabší”. Muži prostě mají rádi pěkná auta, dopřejme jim to.

Podívejme se však na statistiky pojišťoven, které vychází z reálných čísel. Ovšem těžko budete za jízdy zjišťovat, jestli řidič před vám dosáhl krizového věku či nikoliv. To samé platí také pro statistiky, které říkají, že více nehod je způsobeno řidiči BMW a SUV. Rozdíly v rizikovosti majitelů aut těchto a jiných značek jsou obvykle tak mizivé, že jsou vlastně zcela zbytečné.

Dejte na vlastní oči a dávejte pozor na policejní auta

Nejlepším způsobem, jak poznat rizikového řidiče, tak zůstávají oči. Stačí se dobře dívat, sledovat provoz kolem sebe a všímat si varovných signálů. Špatný řidič běžně používá dříve brzdy než blinkr, na dálnici se drží u středových čar a nerad uhýbá svižnějším řidičům, často si také vynucuje prostor při předjíždění a podobně.

Na silnicích také pravidelně narazíme na skupinu řidičů, kteří jsou rizikoví, ač by být neměli. Jsou jimi policisté ve služebních vozidlech. Jste překvapeni? My byli také. Statistiky dopravních nehod policejních vozidel v uplynulém roce 2014 však hovoří zcela jasně. Čísla činí z policistů za volantem velmi rizikovou skupinu.

Na počátku roku 2014 Policie ČR disponovala 8 282 služebním vozidly. Dopravních nehod se přitom účastnilo celkem 1 327 vozidel. Každé šesté policejní auto je účastníkem dopravní nehody.

Běžný občan a řidič vozidla má 1,2 procentní šanci, že Se stane účastníkem dopravní nehody. U řidiče policejní řidiče činí šance dokonce 16 procent. Kdyby běžní řidiči bourali stejně jako ti policejní, pak by se u nás udalo 13x více nehod, což je zhruba 1 136 810 nehod. Těžko si někdo umí představit, jak by vypadla dopravní situace.

Ministerstvo vnitra hájí policisty za volantem argumenty, že...

  • riziko nehody policejních vozů je při výkonu služby logicky vyšší.

Opravdu mohou policisté způsobovat více nehod? Je přeci jedno, kdo sedí za volantem. Mají sice právo přednostní jízdy. Dávat pozor na okolní provoz je však jejich povinností stejně jako u ostatních řidičů.

  • policejní auta se nehod účastní, ale nepáchají je, ve službě je nerespektují ostatní.

To by znamenalo, že většinu nehod způsobili ostatní řidiči. Podle statistik však způsobili policisté 661 z celkového počtu 1 327 nehod, což je polovina. Toto číslo nezní zrovna lichotivě.

  • poldové jsou přece taky lidi.

A lidi dělají chyby. Policisté by však měli jít příkladem a sednutí do policejního vozidla by v žádném případě nemělo způsobovat pocit nadřazenosti nad ostatními řidiči.

Sjednejte si výhodné povinné ručení na Úspory.cz a získejte pneupojištění, pojištění pokut a cestovní pojištění zdarma!

Štítky: cestovní pojištění | pneupojištění | pojistná událost | pojištění pokut | pojištění vozidel | povinné ručení |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »