Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Skončily nelegální machinace s vozidly?

Aktuality

Skončily nelegální machinace s vozidly?

27. 4. 2015 Povinné ručení V lednu letošního roku vstoupila v platnost novela zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, která mimo jiné zrušila tzv. polopřevody. Nově musí být všechna provozovaná vozidla řádně registrovaná na stávajícího majitele.

Registry vozidel evidují více než 767 tisíc vozidel, u nichž není nahlášený majitel. Tato vozidla mají nedokončenou registraci a nachází se v tzv. polopřevodu, kdy není možné určit skutečného majitele. Majitelé aut a zejména autobazary možnosti polopřevodu často využívali, aby se vyhnuli zpoplatněné ekologické likvidaci vozidla a jiných nelegálních machinací. Nepřihlášení vlastníci rovněž často neplatili zákonné pojištění (tzv. povinné ručení). Ministerstvo dopravy se proto rozhodlo, že polopřevody zcela ukončí.

„V praxi docházelo například k situacím, kdy bylo odhlášeno vozidlo na jiného vlastníka bez jeho vědomí nebo na sebe naopak nový vlastník auto nepřepsal a dále jej provozoval, což způsobovalo problémy zejména tehdy, když takovým vozidlem byly porušovány právní předpisy,“ uvedl Dan Ťok, ministr dopravy, a dodal: „Nový systém jasně nastavil pravidla registrování vozidel v České republice. Bude tak jasné, kdo je za vozidlo odpovědný. To je důležité nejen pro stát, ale chrání to i motoristy, kteří auto kupují, či prodávají. Jedná se o krok správným směrem, jednoznačně chránícím občany před podvody spojenými s registracemi aut.”

Na dokončení registrace zbývají majitelům vozidel dva měsíce

Ačkoliv je novela zákona platná již od 1. ledna, majitelé vozidel s nedokončenou registrací dostali lhůtu k dokončení registrace až do konce 30. června 2015, což v současné době znamená dva měsíce. Za dokončení registrace přitom nezaplatí žádný poplatek ani pokutu. Vozidla, která po tomto datu však nebudou registrována dle nových pravidel, administrativně zaniknou a znovu je již nebude možné zaregistrovat.

Postup je přitom velmi jednoduchý. Vlastník vozidla s nedokončenou registrací osobně navštíví příslušný úřad registru silničních vozidel a podá žádost o zápis vlastníka a provozovatele. K žádosti je nutné doložit následující doklady: 

 • Občanský průkaz či jiný doklad totožnosti (řidičský průkaz, pas,...)
 • Velký technický průkaz
 • Osvědčení o registraci vozidla
 • Doklad o pojištění vozidla (tzv. zelená karta)
 • Protokol o evidenční kontrole silničního vozidla
 • Doklad o platné technické prohlídce (STK)
 • Plnou moc s ověřeným podpisem, pokud se vlastník neúčastní vyřizování osobně

Pokud si nejste jistí, že je zrovna Vaše vozidlo řádně registrováno, navštivte stránky provozované ministerstvem dopravy www.dokonceteregistraci.cz, vyplňte číslo malého technického průkazu (Osvědčení o registraci vozidla) do databáze vozidel s nedokončenou registrací a zjistěte okamžitě, zda je vše v pořádku či nikoliv.

Nově vyřídíte přepis vozidla na jednom úřadě a při jedné návštěvě

Novela zákona rovněž upravuje celý proce registrace vozidel, který je dle ministerstva dopravy mnohem jednodušší a přehlednější. Obě strany, prodávající i kupující, nyní podávají pouze jednu společnou žádost, kterou je možné stáhnout na stránkách ministerstva dopravy či na webech jednotlivých úřadů. Tiskopisy jsou k dispozici přímo na konkrétních úřadech. 

Žádost je nutné podat na úřadě registru vozidel, který je místně příslušný z pohledu prodávajícího. Na úřadu musí být přítomen nejméně jeden z účastníků, kterého však nepřítomný účastník musí pověřit ověřenou plnou mocí. Ke změně vlastníka je nutné doložit následující doklady: 

 • Občanský průkaz či jiný doklad totožnosti (řidičský průkaz, pas,...)

 • Doklad o pobytu v případě cizinců

 • Velký technický průkaz

 • Osvědčení o registraci vozidla

 • Doklad o pojištění vozidla (tzv. zelená karta)

 • Protokol o evidenční kontrole silničního vozidla

 • Plnou moc s ověřeným podpisem, pokud se jeden z účastníků neúčastní vyřizování osobně

Štítky: ČKP | ministerstvo dopravy | pojištění | povinné ručení | registrace vozidel | zelená karta |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »