Úspory.cz >> Povinné ručení >> Za dražší povinné ručení mohou rizikoví řidiči
Aktuality

Za dražší povinné ručení mohou rizikoví řidiči

04.08.2015 Povinné ručení Povinné ručení stále zdražuje. Ještě v roce 2012 patřilo povinné ručení k relativně levnými typům pojištění. To se za poslední dva roky zcela změnilo. Povinné ručení zdražilo o několik desítek procent a příčinou není pouze nový občanský zákoník. Na změně stejně mají svůj podíl také rizikoví řidiči.

V roce 2014 vstoupil v platnost nový občanský zákoník, který výrazným způsobem ovlivnil ceny povinného ručení. Důvodem totiž byly rozsáhlé změny v oblasti vyplácení škod na majetku a zdraví„Obě tyto složky náhrad doznaly podstatný nárůst, přičemž se rozšířil okruh osob, které je mohou nárokovat,“ řekla například Eva Svobodová, mluvčí UNIQA pojišťovny.

Prvního ledna přestaly platit tzv. tabulkové částky a ke slovu se dostal soud a “selský” rozum. O výši vyplaceného škodného nyní nerozhodují předem stanovené částky, které nereflektovaly skutečnou škodu a především její důsledky na život poškozeného.

“Nový občanský zákoník se projevil zejména v oblasti povinného ručení a náhrad škod z něj doslova naplno. Potvrdily se naše předpoklady, kdy skutečně dochází ke skokovému nárůstu výše plnění u škod na zdraví. Můžeme tak potvrdit meziroční nárůst průměrné výše odškodnění u škod na zdraví o více než 30 procent,“ řekla Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny. Česká pojišťovna v letošním roce zdražila průměrně o 3 procenta.

Nyní se tedy každý případ posuzuje individuálně a výše odškodného se odvíjí od konkrétní škody a jejích dopadů. Odškodné se tak v průměru navýšilo dokonce několikanásobně.  Pojišťovny logicky zaznamenaly výrazně vyšší náklady, které se odrazily na cenách povinného ručení. To však není jediný důvod.

Na vyšších cenách má svůj podíl také zavedení povinných odvodů pojišťoven (např. do Fondu zábrany škod), zrušení sankcí neplatičům povinného ručení do Garančního fondu, ale také rizikoví řidiči.

„V letošním roce bylo navíc schváleno zrušení povinných sankcí neplatičům povinného ručení, kterými se dotoval Garanční fond. Z tohoto fondu se vyplácejí škody nezjištěnými vozidly a nepojištěnými vozidly. I ten bude potřeba plnit jiným způsobem než doposud,“ doplnila Eva Svobodová.

Narůst cen povinného ručení není paušální

Nově povinné ručení podražilo až o 8 procent. Zvýšení cen naštěstí neprobíhá paušálně, tedy všem motoristům stejně. Rizikoví řidiči tak neovlivňují výši pojistného všem stejně, ale především sami sobě. Pojišťovny uvádí, že nejvíc povinné ručení zdražovaly právě jim a to až o několik desítek procent v závislosti na počtu způsobených škod.

„Ceny jsme upravovali loni i letos, vždy segmentovaně a individuálně podle škodní historie daného klienta. Navyšování se týkalo všech klientů, u některých bylo ale kompenzováno meziročním zvýšením bonusu. U klientů beze škod činilo navýšení od nuly do osmi procent, u řidičů se škodami více,“ uvedla dále Eva Svobodová. Pojišťovna Wüstenrot uvedla, že ceny pojištění upravila u stávajících i nových klientu a to v průměru o 20 procenta. I ona nejvíce povinné ručení zdražila motoristům s vyšším počtem zaviněných škod. Pojišťovna Kooperativa a Česká podnikatelská pojišťovna zdražila rizikovým řidičům povinné ručení průměrně o 6 až 7 procent.

Mezi rizikové řidiče nejčastěji spadají mladí lidé do 22 let, řidiči s krátkou praxí a řidiči ve velkých městech, kde je pravděpodobnost nehody výrazně vyšší. Ti si na povinném ručení mohou připlatit až o 2 000 korun více. Naopak nejméně rizikoví jsou více zkušení řidiči ve věku 35 až 39 let.

Sjednejte si nejvýhodnější povinné ručení na Úspory.cz a získejte dárky zdarma!

Štítky: cena povinného ručení | pojistná událost | pojištění vozidel | povinné ručení | srovnání povinného ručení | zdražení povinného ručení |

Hodnocení článku:

Podobné články

Povinné ručení pro luxusní vozidla - kolik stojí?

18.06.2018

Projížďka luxusním autem je zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Pokud patříte mezi jejich obdivovatele, možná vás bude zajímat, na kolik vychází jejich pojištění. Rozhodně se nejedná o levnou záležitost.

Celá aktualita

Pojišťovny nabízí superlevné havarijní pojištění k povinnému ručení

29.01.2018

Zatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.

Celá aktualita

Jak postupovat při nákupu nového vozu

04.09.2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20.02.2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12.11.2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27.10.2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

03.10.2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11.08.2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita
Všechny aktuality
COVID-19